Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Fenomen szkła opiera się na dualnościach, jest płynne i stałe, zimne i gorące, kruche i wytrzymałe. Proces przyswojenia i zaakceptowania tych sprzeczności przypomina balansowanie na zawieszonej w powietrzu linie. Jest rodzajem treningu i medytacji. Zabiorę słuchaczy w podróż po meandrach mojego procesu twórczego i przybliżę specyfikę pracy ze szklaną materią. W tym procesie chemia łączy się z estetyką, fizyka przeplata z metaforą. Zaprezentuję kilka z moich projektów, w których sam proces i okoliczności miały decydujące znaczenie dla finalnej realizacji. Podzielę się swoją percepcją i sposobem na doświadczanie materii w procesie.
“W projektowaniu towarzyszy mi uważność i czułość, patrzę głęboko w oczy i słucham. Drażnię zmysły i umysły serwując w szklanych naczyniach pustkę dla refleksji. Tworzę obiekty i przedmioty z intencją, by wspierały nas w doświadczaniu życia, w budowaniu relacji z innymi i ze sobą samym, oraz aby pomagały nam odetchnąć w karmiącym stanie kontemplacji.”
Agnieszka Aleksandra Bar urodziła się w Sudetach, w regionie o bogatych tradycjach szklarskich. Wychowała się w domu, gdzie ważne miejsce zajmowało rzemiosło, wyrosła w przekonaniu, że praca rąk ma dużą wartość i daje innym radość z używania. To przekonanie służy jej do dzisiaj. Zajmuje się szklaną materią. Pociąga ją żar szklarskiego pieca. Traktuje tradycyjne techniki z szacunkiem, ale i z przymrużeniem oka, często eksperymentuje by osiągnąć pożądaną wizualną metaforę. Tworzy krótkie serie i unikaty, w kooperacji z rzemieślnikami i ośrodkami szklarskimi w Polsce i zagranicą. Projektowała m.in. dla Antonius Caviar, Tre Products czy EXPO w Dubaju. Kształciła się na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie obroniła dyplom na kierunku Wzornictwo: projektowanie szkła (2007). Studiowała sztuki użytkowe na Academy of Fine Arts and Design w Bratysławie (2006) oraz w Technic University w Libercu (2004). Odbyła praktyki zawodowe w Hucie Szkła Krosno i nieistniejącej już Hucie Szkła w Tarnowie. Współtwórczyni Grupy Projektowej WZOROWO (2009-2014) wraz z Agnieszką Kajper i Kariną Marusińską, skupionej na działaniach projektowych w obszarze szkła i ceramiki, projekty artystyczne i edukacyjne.
Prowadziła projekty badawcze i edukacyjne w Katedrze Szkła na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, realizowała autorski program edukacyjny w Pracowni Projektowania Szkła Użytkowego prof. Kazimierza Pawlaka (2011-2021). Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestniczka prestiżowych wystaw i festiwali projektowych od 2008 roku, m.in.: London Design Festival, Milan Design Week, Paris Design Week, Vienna Design Week, Gdynia Design Days, Łódź Design Festiwal, Designblok. Laureatka nagrody Mazda Design Award 2019, oraz plebiscytów Must Have i Dobry Wzór. Jej prace stanowią część kolekcji sztuki i wzornictwa m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, PURO Hotels w Łodzi i Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego.
www.agnieszkabar.pl
www.facebook.com/agnieszkabarglass
www.instagram.com/agnieszka_bar
wstęp wolny
17.05.2023, godz. 18:00
ul. Gdańska 20