Wykład online z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki
Wyspy Kanaryjskie kojarzą się głównie z hiszpańsko-wyspiarską architekturą. Jednak pośród typowo turystycznych obiektów oraz tradycyjnej zabudowy można napotkać niezwykłe współczesne budynki, które zostały zainspirowane krajobrazami tego wulkanicznego archipelagu.
Kultura jest pochodną przyrodniczych cech danego miejsca, tego co nas w nim otacza. Poszanowanie zastanego krajobrazu i współistnienie z nim architektury jest niezwykle ważne w dobie masowej urbanizacji.
W wykładzie zobaczymy obiekty architektoniczne, które majestatycznie współgrają z przyrodą, zamiast się jej przeciwstawiać nienaturalnymi formami. Od Cezara Manrique, architekta-artysty, któremu udało się zachować naturalny wygląd jednej z wysp – Lanzarote, dzięki stworzeniu sztywnych zasad zabudowy, do Fernando Menisa, który nieustannie posługując się architektonicznymi środkami przekazu, jak rzeźbiarz tworzy scenerie niczym natura swoje wulkaniczne krajobrazy.
dr inż. arch. Anna Miśniakiewicz – architektka, nauczycielka akademicka na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zajmuje się architekturą bez barier, projektowaniem uniwersalnym i projektowaniem dla osób starszych. Działa na pograniczu architektury i projektowania usług, współprowadzi projekt badawczo-wdrożeniowy CoSIE dotyczący współtworzenia usług publicznych, autorka publikacji naukowych i popularno-naukowych. Odbywała praktyki zawodowe m.in. w IAAC w Barcelonie i SLPU Menis na Teneryfie, gdzie miała okazję zapoznać się z architekturą Wysp Kararyjskich.
Wykład online, emisja: od 27.01.2021 do 27.02.2021