Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Design thinking – modna, chwytliwa, na czasie, prosta i szybka recepta na każdy problem. Wystarczy, że wypełnisz kilka ładnych szablonów, zapiszesz setki kolorowych karteczek post-it i masz gotowe rozwiązanie. Design thinking – wyczerpująca, wymagająca zaangażowania i przeprowadzenia badań intensywna i czasochłonna praca, kreatywność, wielowątkowość, współpraca w grupie, nieprzewidywalne efekty, dobra zabawa, odkrycia, interakcja.
Który z opisów jest prawdziwy? Czym jest design thinking, a czym nie jest? Dlaczego design thinking nazywane jest kreatywną metodą rozwiązywania problemów? Jaką rolę pełni kreatywność w projektowaniu zorientowanym na użytkownika? Co sprawia, że produkty i usługi realizowane metodą „myślenia projektowego” są innowacyjne? Czy każdy człowiek jest kreatywny? Czym jest twórcza odwaga? Jakie czynniki determinują kreatywną postawę?
Na te i wiele innych pytań dotyczących projektowania spróbuję odpowiedzieć podczas wykładu. Przedstawię Państwu: krótką historię design thinking, definicję metody, proces projektowy i narzędzia wykorzystywane podczas każdego z jego etapów. A zgodnie z jedną z podstawowych zasad metody – „doing not talking”, teorię poprę przykładami produktów i usług stworzonych przez kreatywne zespoły z kraju i z zagranicy.
Anna Wachowicz – absolwentka Wydziału Architektury i Wzornictwa na ASP w Gdańsku. Od dziesięciu lat pracuje na ASP w Gdańsku na stanowisku adiunkta w Pracowni Projektowania Mebla Seryjnego. Od 2008 roku czynna zawodowo projektantka. Współpracuje ze Studio Marad Design, wraz z którą wykonuje projekty opakowań, wagonów i pojazdów szynowych, sprzętu elektronicznego, mebli, wystaw dla takich firm jak: Oceanic S.A., Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, PESA S.A. Bydgoszcz, Leroy Merlin Polska, Centrum Designu Gdynia, Park Kulturowy Fortyfikacji Miejskich Twierdza Gdańsk.
W projektowaniu wyznaje zasadę, że „praktyka bez teorii jest ślepa, a teoria bez praktyki jest martwa”. Poszukuje najlepszej recepty na design i odkrywa nowe obszary jego zastosowania. Wykorzystuje znane metody projektowania w rozwiązywaniu nietypowych problemów i szuka nowych metod w pracy nad szablonowymi projektami. Wierzy, że projektant może wpływać na otaczający go świat i kształtować zachowania ludzi. Bliskie są jej projekty o charakterze społecznym, które skupiają się na potrzebach osób z tzw. grup wykluczonych. Interesuje się metodologią projektowania. Chętnie bierze udział w projektach o charakterze społecznym jak np. w projekcie Laboratorium Integralii – przestrzeni inspirującej osoby niepełnosprawne do aktywności zawodowej, realizowanym zgodnie z metodą Design Thinking. Prowadzi warsztaty z kreatywności i metodyki projektowania.
wstęp wolny
10.04.2019, godz. 18.00
ul. Gdańska 20