28.10.2021 (czwartek)
15.00-16.00 – oprowadzanie kuratorskie Emilii Orzechowskiej po wystawie Elżbiety Jabłońskiej “nie/dokładnie”
16.00-17.30 – “Blisko rzeczywistości. Sztuka życzliwa społecznie” – spotkanie z Elżbietą Jabłońską, Anną Łazar, Emilią Orzechowską i Iwanem Melnyczukiem
W najbliższy czwartek (28.10) zapraszamy do Galerii Miejskiej bwa na oprowadzanie kuratorskie Emilii Orzechowskiej po wystawie Elżbiety Jabłońskiej “nie/dokładnie” oraz na spotkanie z artystką i rozmowę z Anną Łazar, Emilią Orzechowską i Iwanem Melnyczukiem pt.: “Blisko rzeczywistości. Sztuka życzliwa społecznie.” podczas którego zaproszeni goście i gościnie będą zastanawiać się nad potencjałem sztuki w przestrzeni publicznej oraz jej skutecznością w kształtowaniu nowych postaw społecznych współczesnych mieszkańców miast. Rozmawiać będziemy o wspólnotowości, współodpowiedzialności, radykalnej empatii i sprawstwie sztuki w oparciu o wcześniejsze realizacje Elżbiety Jabłońskiej w przestrzeni publicznej takie jak m.in. “Poręcz” (projekt zrealizowany we współpracy z Iwanem Melnyczukiem w 2015 roku w Kijowie, “Ćwiczenia z zaniechania” (2014, Sopot | 2017, Supraśl) czy “Znikające przeszkody” (2017,Lublin). Zastanowimy się wspólnie z publicznością nad potencjałem Bydgoszczy, jako miasta otwartego na sztukę i realizacje site specific w przestrzeni publicznej, przyglądając się instalacji z 2012 roku autorstwa Joanny Rajkowskiej “Termometry i szklanki” zrealizowanej w bramie przy ul. Mazowieckiej 5, która dzięki akcji “Przynieś lustro” zainicjowanej przez Elżbietę Jabłońską we współpracy z Galerii Miejskiej bwa, została niedawno odnowiona i zrewitalizowana.
Iwan Melnyczuk – architekt, artysta. Wspólnie z Ołeksandrem Burłaką współtworzył konceptualno-architektoniczny tandem „Hrupa predmetiw”, który od roku 2013 nosi nazwę grupa Melnyczuk-Burłaka. Ich działalność dotyczy aktualnej problematyki roli, ideologii i odpowiedzialności architektów. Jest współzałożycielem Fundacji „Metod”. Współtworzy z Elżbietą Jabłońską projekt „Poręcz”. Mieszka i pracuje w Kijowie.
Anna Łazar – publicystka, kuratorka, wykładowczyni. Współpracuje z „Czasem Literatury”, członkini redakcji „Nowej Europy Wschodniej”. Pracowała w dziedzinie dyplomacji publicznej w MSZ jako wicedyrektorka i p.o. dyrektora w Instytutach Polskich w Kijowie (2008-2014) i w Sankt-Petersburgu (2015-2018). Wołominianka.