Dziecko na warsztat!
marzec – czerwiec 2016, wtorki, środy i czwartki
Warsztaty mają formułę krótkiej pogadanki-wstępu (niekiedy wykorzystującej obiekty z aktualnej wystawy) i części ćwiczeniowej. Każde spotkanie będzie zainspirowane obrazem, rzeźbą bądź instalacją jednego artysty reprezentującego jakiś nurt sztuki współczesnej. W kilku słowach będzie przybliżona postać twórcy i okoliczności w jakich powstało dzieło. Niektóre działania będą oparte o temat pracy, inne będą zainspirowane techniką, w jakiej tworzył artysta. Przewidujemy przeznaczyć na warsztaty z dziećmi następujące dni: wtorki, środy i czwartki (w godz. 9-15). Ponieważ jesteśmy świadomi ograniczeń czasowych jakie stwarza plan lekcji, godziny ustalamy indywidualnie do grupy.
Na zakończenie warsztatów przewidziane są małe nagrody dla uczestników, w postaci słodkości (lizaki/kruche ciastka, woda/soki).
Pod koniec roku szkolnego, tj. w czerwcu planowana będzie wystawa prezentująca najciekawsze prace uczestników, które powstały podczas wszystkich warsztatów.
prowadzenie: Agnieszka Gorzaniak – kurator Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy
zapisy prosimy kierować na adres:
agnieszka.gorzaniak@galeriabwa.bydgoszcz.pl
lub pod numerem telefonu: 52 339 30 62
każde spotkanie będzie trwało 1-1,5 godziny, przyjmujemy grupy do 25 osób
Marzec 2016 – „Obrazy z recyklingu”
w kilku słowach:
Dzieci zapoznają się z postacią artysty jaką jest Tony Cragg oraz jego wybrany obraz „Brytania widziana z północy”. Opowiemy sobie o temacie pracy jak i materiałach użytych do jej wykonania. Krótko przejdziemy się po wystawie Anny Koli i dowiemy się z jakich materiałów może tworzyć artysta. Spróbujemy sami wykonać obraz wykorzystując do tego odzyskane rzeczy , które trafiłyby na śmietnik, a które stanowią ciekawą inspirację do tworzenia.
Uwagi dla nauczycieli: dzieci będą poproszone o przyniesienie w ramach biletu wstępu jakiegoś uszkodzonego, niepotrzebnego przedmiotu, który miał trafić do śmietnika. Mogą to być: zużyte płyty winylowe lub CD, klamerki, tekturowe rolki po ręcznikach kuchennych, słomki, spinacze, nasadki na długopisy, spinki do włosów, nakrętki, kapselki, kubeczki po jogurtach, połamane linijki, popsute zabawki, z którymi nie będzie żal się rozstać i wszelkie inne sprzęty którym damy drugie życie.
Kwiecień 2016 – „Obrazy na wodzie malowane”
w kilku słowach:
Czy malować można tylko na papierze, płótnie, drewnie? Czy można tworzyć na wodzie? Podczas zajęć dowiemy się czym są papiery marmoryzowane potocznie zwane „marmurkami”, kto je wynalazł i w jakim celu? Jak obecnie mogą być wykorzystywane? Zabierzemy się do pracy i sami stworzymy własne „marmurki”.
Maj 2016 – „Wyobraź sobie, że jedziesz”
w kilku słowach:
Warsztaty oparte o obraz Juliana Opie „ Wyobraź sobie, że jedziesz”. Porozmawiamy o temacie, jaki zaciekawił artystę, o perspektywie i obiektach umieszczonych w powstałej przestrzeni. Czy wyruszysz na autostradzie Juliana Opie? Jaki pojazd do tego celu stworzysz, a może wyruszysz w pieszą wędrówkę?
Czerwiec 2016 – „Obrazy światłem malowane”
w kilku słowach:
Kolejne warsztaty zainspirowane twórczością artysty współczesnego. Tym razem opowiemy o Kumi Yamashita- japońskiej artystce, która wykorzystując grę światła i cienia tworzy niesamowite obrazy. Podglądając warsztat Japonki spróbujemy sami stworzyć własne przedstawienia. Do tego posłużymy się latarkami, reflektorami i wszelkiego rodzaju przedmiotami, które są wokół nas.
UWAGA!!
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany tematów i terminów warsztatów.