2.08.2021 – 23.08.2021
Gdańska 3
Rezydencja Grzegorza Bibro Neon jako tekst miasta to projekt polegający na realizacji instalacji świetlnej, która w swojej formie będzie czerpać z typografii starych bydgoskich neonów – eksponowanych w II połowie XX wieku, zarówno z tych istniejących do dziś, jak i tych zdemontowanych, znanych ze starych zdjęć. Zaś w treści będzie próbą odkrywania nowej tożsamości miejskiej Bydgoszczy (na tle obecnej sytuacji społecznej w kraju). Neony spełniały różnorodne funkcje, nie były tylko informacją, ale również ozdobą miasta, która budowała jego wizerunek. Oprócz analizy, badania terenowego i rozmów z poszczególnymi osobami zajmującymi się historią i kolekcją neonów bydgoskich, planowane jest również spotkanie artysty z publicznością. Wówczas omówiona zostanie idea projektu i postęp pracy – ukazany za pomocą schematu w formie kolażu, który zawiśnie na ścianach galerii. Finalnym zakończeniem rezydencji artystycznej będzie wystawa „Rzeka rzecze”.
Bio:
Grzegorz Bibro ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej (kierunek Fotografia) w 2015 roku. Pracuje na sobie, traktując ciało jako narzędzie i główny temat prac. Drugim obszarem zainteresowań jest wiara, a także relacja religii i ciała. W pracy artystycznej wykorzystuje nowe media – tworzy zarówno fotografie, obiekty, jak i prace wideo, które często noszą znamiona performensu.
Jego najbardziej rozpoznawalny projekt dotyczy relacji z ojcem, realizowany za pomocą performensów opartych o ciało. Projekt rozwijany od 2012 roku był zaprezentowany na wystawie indywidualnej w Galerii Klubovna w Brnie (CZ) w 2017 roku. Siedem lat wspólnych działań zostało podsumowanych w samodzielnie wydanej książce artystycznej „Me and the Father”, która miała premierę w Ostrov Books podczas Poznań Art Week 2018. Artysta znany jest również z obiektów neonowych i instalacji świetlnych typu site-specific, które odnoszą się do kwestii ciała.
Mieszka i pracuje w Poznaniu.