Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki
Kiedy zapytano sławnego amerykańskiego projektanta Charlesa Eamesa, jakie są granice designu odparł: Takie, jakie są granice problemów.
Każdy czas ma swoją dynamikę i wyzwania. Dziś najważniejszymi zadaniami designu nie jest projektowanie kolejnych modnych przedmiotów, ale odpowiedź na wyzwania naszego czasu:
kryzys ekologiczny, problemy społeczne, przeciążenie informacyjne i technologiczne, zmiany definicji pracy. Żyjemy w hybrydowym świecie, gdzie świat realny łączy się w wirtualnym, zacierają się granice pomiędzy tym, co sztuczne i naturalne, prawdziwe i zmyślone.
Projektanci poszukują nowych materiałów, modeli biznesowych i organizacyjnych, tworzą nowe usługi. Nie boją się przełamywać tabu, zadają niewygodne pytania, burzą nasze wyobrażenia.
W czasie spotkania opowiem o najciekawszych projektach, które widziałam w czasie podróży od targów designu w Mediolanie, poprzez polskie festiwale designu i tydzień designu holenderskiego, czyli Dutch Design Week w Eindhoven.
Zapraszam na wyprawę w nieznaną przyszłość.
Katarzyna Andrzejczyk-Briks
Wykładowca historii sztuki i designu School of Form w Poznaniu, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS i Collegium da Vinci. Od kilku lat zajmuje się trendwatchingiem – odwiedza festiwale i targi designu, obserwuje trendy i zmiany w stylu życia konsumentów. Pomaga projektantom i firmom zrozumieć ich mechanizm i kierunek oraz zastosować w tworzeniu nowego, wartościowego produktu, usługi, czy doświadczenia użytkownika. Współpracuje jako konsultant i trener creativity thinking z Concordia Design w Poznaniu, które łączy design, biznes i kreatywność. Pisze o designie i architekturze dla Magazynu Design Alive.
05.02.2020, godz. 18.00
ul. Gdańska 20