Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki.
Czynnikiem inicjującym rozwój każdej twórczości, a zwłaszcza tej artystycznej jest błąd. To wyjątkowo cenny ślad naszej tożsamości. Jest elementem bardzo oryginalnym i indywidualnym. Nie wydaje się być przypadkowy. Zapoczątkowuje bardzo cenny proces błądzenia, który budzi naszą percepcję i wytrąca z rutyny. Błąd spycha artystę z drogi, którą zna, i którą podąża. Stawia w miejscu, w którym nigdy nie był i nie myślał, że takie miejsce istnieje. Nie zważając na dziedziny sztuki i klasyfikacje objawia swój intermedialny charakter. Ukryty w gestach wpływa na artystyczny styl. Jest początkiem doskonalenia, choć sam jest formą niedoskonałą i niepożądaną.
Wykład będzie opisem artystycznych doświadczeń błędu i błądzenia w rysunku, rzeźbie, grafice, i grafice muzycznej, dziedzinach związanych z działalnością autora oraz będzie podejmował temat gestu w sztuce.
Piotr Tołoczko – w 2004 roku ukończył studia na kierunku Grafika w pracowni prof. Bogumiły Pręgowskiej, a w 2007 roku ukończył studia na kierunku Rzeźba u prof. Macieja Szańkowskiego na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. W 2011 roku ukończył Studia Doktoranckie z Zakresu Sztuk Plastycznych na macierzystej uczelni. Od 2010 roku jest wykładowcą na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy, w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Tam kieruje Galerią Innowacji promującą sztukę i nowe technologie. Brał udział w kilku wystawach indywidualnych, zbiorowych i kilku konkursach graficznych. Zajmuje się grafiką, rysunkiem, rzeźbą oraz instalacją.
07.06.2017, godz. 18.00
ul. Gdańska 20