Naszą rezydentką w marcu 2020 roku będzie Gosia Bartosik, której projekt „Rysunek jako ruch oporu” został wybrany do realizacji w ramach Programu Rezydencji Artystycznych 2020 Galerii Miejskiej bwa.
Wspólnie z artystką zastanowimy się i doświadczymy, czym właściwie jest rysunek dzisiaj. Dla artystki rysunek to język, autonomia, prawo do głosu. Pełni ważną rolę w kształtowaniu myślenia, patrzenia, wnikliwego obserwowania i czerpania z otoczenia. Rysunek jako ruch oporu to hasło, którym Bartosik chce „zachęcić do mądrego uczestnictwa w tworzeniu i odbiorze sztuki i rzeczywistości (…), do innego spojrzenia na samo rysowanie, odczarować „niepowagę” rysunku, wskazać, że jest istotny dla każdego, niezależnie od wieku, wiedzy, statusu społecznego. Przyjrzymy się też wspólnie roli rysunku w procesie edukacji i podejmowania samodzielnych decyzji oraz badania składu świata, we współpracy ze szkołami i klubami edukacji.
Uwaga! W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2, Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy od 12 marca odwołuje wszystkie wydarzenia, wernisaże, warsztaty, spotkania i wykłady. Galeria będzie nieczynna dla zwiedzających do odwołania.
Z wyżej wymienionego powodu plan rezydencji uległ zmianie i rozpoczęliśmy „małe manifesty online”.
Projekt „małych manifestów” zmienił swoją konstrukcję z oczywistych względów. Pierwotny pomysł zbierania Waszych rysunkowych manifestów z przestrzeni Galerii Miejskiej bwa na Gdańskiej 3 i Gdańskiej 20 w Bydgoszczy umarł. Dlatego wraz z Galerią uruchamiamy ten projekt online. Wszechpanujący wirus nie zainfekował jeszcze cyberprzestrzeni, do której z projektem chciałabym się przenieść. I Was tam zapraszam. Bez ograniczenia do fizyczności, do miejsc tu w galeriach, bez ograniczenia tylko do Bydgoszczy.
To jest czas szczególny, nie tylko z racji konieczności pozostania w domach, możliwości nadrobienia wielu zaległości. … Być może w obliczu takiej sytuacji warto zastanowić się, co dalej? robić? jak być? co będzie?
W czasie wolnym, którego teraz każdy z nas ma więcej i niespodziewanie, spróbujcie rysować. Rysowanie sprawia, że w mózgu uruchamiają się miejsca rzadko używane, wspomagające myślenie, przyjemność, trenujące intelektualnie i z wyobraźnią pozwalające przetrawić pandemiczny czas, cisze i puste ulice.
Narysujcie mi coś do małych manifestów, bo teraz mamy czas do wymyślenia, jak przyszłość może lub też jak powinna wyglądać, z waszym, naszym, widzialnym głosem i wspólnym kształtowaniem. Z tych rysunków później zrobię film, z Waszym współudziałem. Będzie w internecie, jak wszystkie (w najbliższym czasie) inne artystyczno kulturalne bycia.
GOSIA BARTOSIK
Zapraszamy do rysowania! Kiedy już się narysujesz, zrób zdjęcie swojego rysunku i prześlij je na adres: malemanifesty@gmail.com
#zostanwdomu i zostań częścią projektu „małych manifestów online”
PROGRAM:
MAŁE MANIFESTY
Gdańska 3, marzec
poniedziałek – czwartek 11.00-18.00
piątek 11.00-14.00
wyjątki:
16.03: 12.00 – 18.00
20.03: zamknięte
MAŁE MANIFESTY to projekt otwarty dla wszystkich.
To zadanie, w którym każdy może wypowiedzieć się językiem rysunku. To zaproszenie do zabrania głosu, sprzeciwu,
walki o. To prośba, apel, okrzyk wizualny. To zaproszenie do odpowiedzialności i spontaniczności.
To przygotowane pole papieru, znajdujące się w wyznaczonym miejscu w obu Galeriach: przy Gdańskiej 3 oraz przy Gdańskiej 20, z możliwością korzystania w godzinach otwarcia Galerii. Zgromadzone rysunki będą stanowić materiał do skonstruowania wspólnego manifestu, który będzie udostępniony przez artystkę w sieci.
RYSUNEK JAKO JĘZYK SPRZECIWU
spotkanie z artystką z elementami wykładu
12.03.2020, godz. 18.00
Rysunek jako narzędzie walki – pokaz slajdów wybranych prac autorstwa Gosi Bartosik omawianych pod kątem grup tematycznych: człowiek, przyroda, istota żywa.
Artystka opowie, czym jest nawyk przyglądania się światu z wyczuloną uważnością i jak rysunkiem można badać skład świata, co to daje, jak kształtuje i jak sam proces rysowania uczy świata.
LEKCJE Z RYSUNKU
Propozycja działań z kreatywności
czas trwania: 45 minut
zapisy i ustalenie terminów w marcu dla grup licealnych: danutamilewska@galeriabwa.bydgoszcz.pl
LEKCJE Z RYSUNKU
to nie lekcja z plastyki, to wyobraźnia.
To zadanie, które obala mit „ja nie umiem rysować”, każdy umie.
W konstrukcji spotkania proponuję 10 minut ćwiczenia rysunkowego na hasło, pozostałe 30 minut to czas dla warsztatowiczek i warsztatowiczów na realizację rysunku z wyobraźni. Prace nie będą oceniane.
To rysunkowe spotkanie to ćwiczenie z obserwacji świata i kreatywności.
To ćwiczenie w budowaniu własnego czasu i prowadzeniu własnych analiz.
To patrzenie na detal. To odpoczynek.
To samodzielność rozumienia.
To czerpanie z rzeczywistości i możliwość nauczenia się konstruowania wypowiedzi.
WYSTAWA
Gosia Bartosik. Rysunek jako ruch oporu
otwarcie wystawy: 31.03.2020, godz. 18.00
kuratorka Danka Milewska
Wystawa będzie podsumowaniem działań artystki prowadzonych w marcu 2020 w ramach programu rezydencji artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. 30 dni prowadzenia przez artystkę dziennika rysunkowego oraz badań rysunku w przestrzeni miejskiej, lekcje z rysunku i warsztaty rysunkowe, dokumentowanie rysunków, spotkania artystki z publicznością. Jak bardzo codziennie wykonywana twórcza praca rysunkowa wpływa na naszą wyobraźnię, wolność ekspresji, spontaniczność, odpowiedzialność i kształtowanie rzeczywistości?
wystawa czynna do 30.04.2020
Gosia Bartosik (ur. 1986 w Płocku, mieszka i pracuje w Poznaniu). Malarka, rysowniczka, graficzka. Absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki Warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, obecnie doktorantka w tej uczelni. Oprócz indywidualnych i zbiorowych wystaw, swoje prace prezentuje w publikacjach, zinach i malarstwie ulicznym, a także przy okazji działań twórczo-aktywistycznych w przestrzeniach pozagaleryjnych.
Twórczość Bartosik to analiza form relacji człowieka i natury, przedstawionych poprzez hybrydyzację istot, przenikanie wzajemne ludzkiego i zwierzęcego, zanik granic pomiędzy tymi obszarami. W jej rysunkach i obrazach macierzyństwo, cielesność, płciowość, wspólnota bytów przeciw entropii spotykają się w bardzo uproszczonych albo biologicznie skomplikowanych kształtach. Rysunek stanowi dla niej materialną podstawę realizacji nie tylko własnych założeń intelektualnych, ale jest także świadomie fizjologiczną czynnością. Opowiada nim fizyczną dotykalność przyrody i własną samotność w konieczności zjednoczenia się ze światem, w którym różnica pomiędzy naturą a kulturą nie ma już sensu.
Kuratorka: Danka Milewska
marzec/kwiecień 2020
ul. Gdańska 3