SZTUKA W SAMO POŁUDNIE! WARSZTATY DLA SENIORÓW
Temat: Śladami bydgoskich artystów
Prowadzenie: dr Barbara Chojnacka
W grudniu 2023 roku ukazała się książka Życie artystyczne w Bydgoszczy w latach 1920-1939, autorstwa Barbary Chojnackiej, stanowiąca pierwszą monografię poświęconą sztukom plastycznym w międzywojennym mieście. Przedstawiono w niej narodziny i dynamiczny rozwój lokalnego środowiska artystycznego w kontekście powstających kolejno instytucji opieki nad sztuką, takich jak: Państwowa Szkoła Przemysłu Artystycznego, Państwowa Szkoła Przemysłowa, Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych, Muzeum Miejskie, Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych i Rada Artystyczno-Kulturalna. W tworzeniu tych instytucji
i towarzystw istotna rola przypadła samym plastykom, zrzeszającym się w związkach
i ugrupowaniach artystycznych. Poznając działalność wymienionych instytucji podążamy śladami artystów – malarzy, rzeźbiarzy, rysowników, grafików, scenografów i projektantów, zarówno tych znanych, jak i zapomnianych, którzy współtworzyli lokalne życie artystyczne.
W gronie malarzy są to m.in. Antoni S. Procajłowicz, Leon Dołżycki, Jerzy Rupniewski, Feliks Krassowski i Franciszek Gajewski, a rzeźbiarzy – Jan Wysocki, Piotr Triebler i Teodor Gajewski. Sylwetki tych właśnie twórców przybliżone zostaną na wykładzie.
Spotkanie będzie także okazją do zapowiedzi styczniowego wydarzenia – prezentacji wyjątkowego obrazu Jerzego Rupniewskiego, zatytułowanego Duch przeszłości – zwycięzca,
a stanowiącego alegoryczną wizję malarza poświęconą wkroczeniu wojsk polskich do Bydgoszczy 20 stycznia 1920 roku.
Barbara Chojnacka – dr, historyk sztuki, muzealnik, kierownik Galerii Grafiki i Rysunku w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Sztuka w samo południe to cykl spotkań poświęconych sztuce i szeroko rozumianej kulturze, adresowanych do osób w wieku 60+. W ramach spotkań proponujemy dyskusje o sztuce współczesnej oraz działania twórcze, które rozwijają procesy poznawcze, doskonaląc sprawność manualną poprzez poznawanie różnych technik i form plastycznych.
08.01.2024 godz. 12:00
wstęp wolny