Sztuka edukacji. Alfabet sztuki
Spotkanie warsztatowe w Bydgoszczy
Po dwóch edycjach konferencji Sztuka edukacji realizowanych w przestrzeni wirtualnej, wszyscy odczuwamy ogromną potrzebę rzeczywistego spotkania i czasu na spokojne rozmowy, wymianę doświadczeń i myśli. Dlatego w tym roku zmieniamy formułę konferencji na spotkania w mniejszych grupach nauczycielek i nauczycieli, animatorek i edukatorów. Tytułem wydarzenia nawiązujemy do sprawdzonego formatu szkoleń dla nauczycieli Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną, realizowanych przez kilka lat przez Zachętę i Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych. Tym razem zobaczymy się jednak nie tylko w Warszawie.
W dniach 22–24 kwietnia 2022 roku w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie warsztatowe, którego hasłami przewodnimi będą uważność, empatia, doświadczanie. Chcemy pokazać, że kontakt ze sztuką współczesną może być okazją do odkrywania siebie i oswajania emocji, ale może również stać się impulsem do bardzo realnych i konkretnych działań pomocowych. Podczas zajęć warsztatowych udowodnimy, że używając prostych środków i wykorzystując nieskomplikowane materiały, mamy szansę dotrzeć całkiem głęboko.
Wydarzenie rozpoczniemy w piątek 22 kwietnia od spotkania z artystami Mikołajem Szpaczyńskim i Krzysztofem Maniakiem oraz wspólnego oglądania ich wystawy Bajka, która jest próbą przeniesienia doświadczenia jaskini do przestrzeni galerii sztuki. Kuratorki wystawy — Agnieszka Gorzaniak i Karolina Pikosz — zaproszą artystów do rozmowy, podczas której podjęte zostaną takie wątki jak wyjście na zewnątrz, chodzenie jako strategia artystyczna, doświadczanie wielozmysłowe, nieinwazyjne doświadczanie natury. Na koniec Mikołaj Szpaczyński zaprezentuje performans 20 metrów. Będzie on bazował na pamięci ciała i doświadczeniu przejścia jaskini.
W sobotę 23 kwietnia sprawdzimy w sposób empiryczny tematy podjęte w czasie spotkania z artystami. Większość dnia spędzimy w plenerze. Udamy się do bydgoskiego Schroniska dla Zwierząt, gdzie odbędziemy uważny i zaangażowany spacer z psami. Podczas późniejszych warsztatów każdy uczestnik wykona portret poznanego psa. Wspólnie przedyskutujemy, jak wykorzystać prace plastyczne do realnej pomocy zwierzętom. W drugiej części dnia choreografka Alicja Czyczel poprowadzi działania relaksacyjne, pozwalające skupić się na odczuciach płynących z naszych ciał i towarzyszących im przepływom emocji. Celem ćwiczeń ruchowych i oddechowych oraz wizualizacji jest ukojenie układu nerwowego, pogłębienie odczuwania, odnalezienie spokojnego oddechu i uziemienia. Będziemy się poruszać i leżeć, dlatego warto założyć wygodne ubranie. Na koniec stworzymy minimalistyczne instalacje z przedmiotów znalezionych.
Nasze trzydniowe spotkanie zakończymy wycieczką do podbydgoskiej wsi Kozielec, w której od 12 lat mieszka Elżbieta Jabłońska. Nieopodal jej domu powstał niewielki domek przeznaczony dla twórczyń i twórców. Od 2019 roku, w ramach realizowanego we współpracy z galeriami i instytucjami kultury programu rezydencyjnego Znikając nad Wisłą, mogą oni podjąć próbę zniknięcia, rozpłynięcia się w nadwiślańskim krajobrazie, pracując nad swoimi projektami i prowadząc działania terenowe „w” i „wobec” miejsca. Podczas spotkania artystka opowie o swojej twórczości, projektach opartych na działaniach wspólnotowych i działaniach Fundacji W788 (http://www.w788.pl/), zabierze nas na wspólny spacer i wprowadzi w Ćwiczenia z zaniechania.
Szczegółowy program: https://sztukaedukacji.zacheta.art.pl/
Do uczestnictwa w trzydniowym spotkaniu zapraszamy nauczycieli, pedagogów, wychowawców, edukatorów, animatorów kultury, artystów pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Zapewniamy wyżywienie, a uczestnikom spoza Bydgoszczy również nocleg.
Obowiązuje rejestracja.
Jeśli chcesz wziąć udział w trzydniowym spotkaniu warsztatowym, zgłoś się wypełniając formularz dostępny do 30 marca 2022 roku na stronie https://sztukaedukacji.zacheta.art.pl/ . Informację o zakwalifikowaniu wysłana zostanie na wskazany w formularzu adres mailowy do 1 kwietnia 2022 roku.
22-24.04.2022
ul. Gdańska 20
Organizator:
Współorganizator:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego