Do programu rezydencji artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy 2017 wybrane zostały dwa projekty:
„Przekonane_Przekonani” Katarzyny Dworaczyk
„Łuczniczki” Agnieszki Kryst
Program Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy 2017
Nowo powstały Program Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa ma charakter międzynarodowy i skierowany jest do artystów polskich i zagranicznych, którzy w sposób eksperymentalny i nowatorski gotowi są podjąć tematykę wielokulturowości Bydgoszczy. Interesuje nas miasto jako tekst kultury. Ciekawią nas relacje między funkcją symboliczną i estetyczną miasta. Ponieważ ważne są dla nas relacje z odbiorcami, interesują nas projekty o potencjale edukacyjnym, pozwalające na kontakt lub nawet bezpośrednie działanie z twórcami.
DLA KOGO?
Dla artystów, twórców, edukatorów i kuratorów z różnych dziedzin, takich jak: sztuki wizualne, choreografia, performance, taniec, muzyka, sound art, słuchowiska, artystyczne formy radiowe (lub sztuka radiowa), pisanie, literatura, architektura, urbanistyka, film, formy interdyscyplinarne.
CZAS TRWANIA POBYTU W BYDGOSZCZY: 4 tygodnie (od ok. 1.10.2017 r.)
AUTORCE/AUTOROWI WYBRANEGO PROJEKTU GWARANTUJEMY:
– przestrzeń do pracy i spotkań z publicznością (przestrzeń na małą pracownię – 6 m² – znajduje się w budynku Galerii)
– zakwaterowanie
– zwrot kosztów podróży (wyłącznie przyjazd i wyjazd)
– honorarium
– budżet na spotkania z publicznością oraz realizację wydarzenia finalnego
– pracę/konsultacje z grupą kuratorów
– pomoc w szukaniu informacji o lokalnych zasobach
– prezentację pracy – poszukujemy nowych modeli prezentacji i uzgadniamy to każdorazowo na podstawie konkretnego przypadku; możliwe jest też włączenie prezentacji w ramy lokalnych wystaw lub festiwali
– współpracę ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi wspólnotami oraz środowiskiem artystycznym i kreatywnym.
W ramach naszego programu oczekujemy:
– stworzenia i realizacji artystycznego wydarzenia finalnego w czasie do maks. 3 miesięcy od zakończenia 4-tygodniowego pobytu twórczego w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, podczas którego odbędą się 2 otwarte spotkania z publicznością (co 2 tygodnie, w formie otwartej pracowni, warsztatów, rozmowy, wykładu, etc.).
Wybierzemy projekt, który jest najciekawszy i możliwy do realizacji w warunkach technicznych Galerii.
Informacje o działalności Galerii:
Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy jest największą i najważniejszą galerią sztuki w Bydgoszczy istniejącą od 1949 roku (do 2005 roku jako Biuro Wystaw Artystycznych). Obecny budynek Galerii powstał w 1970 roku. Bliźniacze dwa piętra oferują obszerne przestrzenie. Każde z pięter składa się z dużej sali o powierzchni 364 m² oraz sali kameralnej o powierzchni 61 m², dodatkowo na parterze istnieje 118-metrowa sala.
Obecnie prezentowana jest tu każda dyscyplina sztuki współczesnej autorów środowiska bydgoskiego, z kraju oraz z zagranicy. Organizowane są wystawy problemowe oraz prezentacje poszczególnych autorów, z uwzględnieniem instalacji, pokazów wideo, performance, a także spotkania z autorami. W Galerii prezentowano prace zarówno znanych artystów zagranicznych (Dali, Fleischer, Picasso, Warhol), jak i polskich (Abakanowicz, Bereś, Kantor, Nowosielski, Rosenstein). Odbywają się także wystawy zbiorowe (CHINaRT, Współczesna Sztuka Litwy – Od Nowa, Nowe tendencje w malarstwie polskim). Galeria nie zapomina o artystach bydgoskich, którzy mają wystawy indywidualne i zbiorowe oraz konkursy (Polygonum), a także biorą udział w wymianach artystycznych pomiędzy Bydgoszczą a miastami partnerskimi.
Galeria organizuje liczne wykłady o sztuce, pokazy filmów, spotkania z reżyserami, seminaria filmowe, panele dyskusyjne. Corocznym ważnym wydarzeniem są Noce z Performance, na których można zobaczyć zarówno występy polskich, jak i zagranicznych performerów. Od 2011 roku Galeria współpracuje z organizatorami Festiwalu Camerimage, czego efektem były znakomite wystawy, m.in.: „Andrzej Wajda – Rysunki”, „David Lynch – Litografie”, „RH75-Ryszard Horowitz”, „Jessica Lange – Unseen”.
REGULAMIN
1. Organizatorem programu jest Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy.
2. Celem naboru jest wybór jednego projektu artystycznego realizowanego przez autorkę/autora we współpracy z Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy w okresie od ok. 1 października 2017 r.
3. Założeniem programu jest umożliwianie procesu twórczego oraz wspieranie inicjatyw artystycznych i edukacyjnych przy wykorzystaniu i rozwijaniu potencjału Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
4. Możliwe są wyłącznie zgłoszenia jednoosobowe.
5. Termin nadsyłania zgłoszeń – do 3 sierpnia 2017 r., na adres Galerii Miejskiej bwa:
ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz, z dopiskiem: PROGRAM REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH.
6. Autorzy projektów wybranych we wstępnej selekcji zostaną zaproszeni do szczegółowego zaprezentowania projektu podczas rozmowy.
7. Złożenie zgłoszenia jest jednoznaczne z gotowością osobistego udziału w rozmowie i poniesienia kosztów podróży związanego z dojazdem do Bydgoszczy (do Galerii Miejskiej bwa).
8. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone do końca sierpnia 2017 r.
9. Skład komisji wyłaniającej projekt do realizacji:
Karolina Leśnik – dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy,
Danka Milewska – kuratorka / Program Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy,
Jagna Domżalska – historyk sztuki, kuratorka / Program Rezydencji Artystycznych CK Zamek w Poznaniu.
10. Zgłoszenie na rezydencję musi zawierać:
• wypełniony formularz zgłoszeniowy
• CV i portfolio w formie cyfrowej oraz wydruku
• informacje dotyczące planu działań i/lub badań zakładanego na okres pobytu i/lub finalnego wydarzenia
• propozycję spotkań z publicznością
• harmonogram projektu (4 tygodnie)
• rozplanowany budżet projektu – maks. 10 000 złotych polskich (słownie: dziesięć tysięcy złotych 00/100)
• oświadczenie o posiadaniu praw autorskich do projektu zgodnie z załącznikiem do niniejszego regulaminu.
11. Każda osoba może złożyć maksymalnie jeden projekt. Do nadesłanego projektu musi być dołączony komplet dokumentów i materiałów. Projekt oraz wszystkie dokumenty i materiały muszą być podpisane własnoręcznie imieniem i nazwiskiem autorki/autora.
12. Nadesłane zgłoszenia nie będą odsyłane; można je będzie odebrać osobiście po ogłoszeniu wyników naboru w Galerii Miejskiej bwa do końca września 2017 r.
13. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odrzucenia prac, które nie spełniają warunków niniejszego regulaminu.
15. Autorka/autor wybranego projektu zobowiązuje się dostarczyć materiały niezbędne do promocji projektu (dane, biografia i zdjęcie rezydenta, opis projektu zaplanowanego do realizacji w ramach rezydencji, harmonogram, materiały graficzne).
16. Nadesłanie zgłoszenia jest równoznaczne z akceptacją niniejszego regulaminu oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych w celach związanych z niniejszym programem rezydencji.
17. Wyniki konkursu nie podlegają odwołaniu, a wybór danej realizacji zostaje potwierdzony podpisaniem umowy przez obie strony (artysta – Galeria).
18. Organizator zastrzega sobie prawo do bezpłatnego zamieszczania wybranych prac bądź ich fragmentów w materiałach promocyjnych Organizatora, m.in.: na stronach internetowych, w katalogach i innych publikacjach związanych z rozstrzygnięciem naboru oraz do publikowania na łamach prasy, prezentowania w radio i TV.
19. Nadsyłanie zgłoszeń:
Zgłoszenia w zamkniętej kopercie oznakowane hasłem PROGRAM REZYDENCJI ARTYSTYCZNYCH prosimy nadsyłać pocztą na adres: Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, ul. Gdańska 20, 85-006 Bydgoszcz, Poland, lub przynosić do sekretariatu Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy od pon. do pt. w godz. 9.00–15.00.
Zgłoszenia w formie cyfrowej można przesyłać drogą mailową na adres: danutamilewska@galeriabwa.bydgoszcz.pl
Informacje dotyczące programu i naboru zgłoszeń:
Wszelkich informacji udziela DANUTA MILEWSKA, tel. 52 339 30 62, pn–pt. w godz. od 8.30 do 14.30
mail: danutamilewska@galeriabwa.bydgoszcz.pl
Formularz zgłoszeniowy
Oświadczenie o posiadaniu praw autorskich