Wykład z cyklu Bydgoskiej Akademii Sztuki
W latach 50-tych XX wieku w ustalone społeczne struktury społeczeństwa wkracza młodzież. Nowa grupa społeczna słucha swojej muzyki, ma własne wzorce zachowań oraz swój styl w modzie. Młode dziewczyny i chłopcy nie chcą wyglądać jak dzieci, ani jak dorośli. Za wzór stawiają sobie wschodzące gwiazdy srebrnego ekranu – Audrey Hepburn, Marlona Brando, Jamesa Deana. Siła rażenia stylu młodzieży jest tak wielka, że w kolejnej dekadzie to już młodzi ludzie będą decydować o tym, co jest „en vogue”. Do krajów za „żelazną kurtyną” także dociera „powiew młodości”. Z jednej strony młodzież staje się jednym z filarów nowego socjalistycznego państwa. Z drugiej strony PRL-owscy młodzi nie chcą się dać władzy podporządkować. Podchwytują zagraniczne nowinki, chcą wyglądać i zachowywać się jak młodzi ludzi na Zachodzie. Nie jest to łatwe – zdobycie modnego ubrania graniczy z cudem, ale jednocześnie wyzwala niezwykłą kreatywność polskich miłośników mody i stylu.
Podczas zapowiadanego wykładu przyjrzymy się zagranicznym ikonom młodzieżowego stylu oraz zobaczymy jakimi drogami modowe nowinki docierały do Polski. Opowiemy rodzimych „kociakach” i „bikiniarzach” oraz odkryjemy, w jaki sposób zaopatrywali oni swoje szafy w trudnych dla mody czasach.
Zuzanna Żubka-Chmielewska – Historyk sztuki, mody i antropolog kulturowy. Doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się historią ubiorów. Uwielbia tropić dawne odzieżowe zwyczaje i badać społeczne i symboliczne znaczenie stroju. Poza realną modą z zapałem analizuje kostiumy filmowe. Czasem szpera w archiwach, ale najbardziej lubi kontakt z ludźmi. Co roku bierze pod opiekę rzesze warszawskich studentów prowadząc wykłady w Viamodzie Szkole Wyższej, Warszawskiej Szkole Reklamy i w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Często dzieli się też swoją wiedza w radiu i telewizji oraz współorganizuje wystawy poświęcone modzie.
wstęp wolny
11.12.2019, godz. 18.00
ul. Gdańska 20