Wystawa twórczości architektonicznej Bolesław Stelmacha „Poszukiwania struktur.1997-2010” pokazuje jego dzieła o chwili przyznania mu najwyższego wyróżnienia polskich architektów – Nagrody Honorowej SARP. Tytułowe poszukiwanie struktur to w istocie poszukiwanie uwarunkowań wynikających z miejsca, kształtujących konkretną przestrzeń. Bolesław Stelmach powtarza, że nie chce mieć pomysłów na budynki. Ich przestrzenie mają wynikać z warunków – przyrodniczych, krajobrazowych, technologicznych, funkcjonalnych, budżetowych. Stelmach powtarza za MVDR, że forma jest wynikiem a nie celem jego pracy.
31.05.2016 godz. 18.00
Wykład ma tytuł: Dotyk ciszy. Rewaloryzacja Parku-Pomnika w miejscu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.
Wykład pokazuje proces rewaloryzacji parku, po wygraniu przez Bolesława Stelmach międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego w 2006 roku. Zrealizowany park i nowe, wybudowane obiekty zostały nagrodzone medalem UIA II Regionu na kongresie UIA w Tokio w 2011 roku.
Bolesław Stelmach, dr inż. arch.
Ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej w 1980 roku, a w 1984 roku – podyplomowe studia planowania przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. W 2009 roku uzyskał tytuł doktora inżyniera architekta.
Generalny projektant w Stelmach i Partnerzy Biuro Architektoniczne
Sp. z o.o., istniejącym od 1992 roku, specjalizującym się w projektach urbanistycznych i architektonicznych miast, ogrodów i domów. Obszar działalności biura obejmuje całą Polskę, a główna siedziba mieści się w Warszawie i Lublinie.
Nazywany wirtuozem szkła i betonu, wielokrotnie nagradzany w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Twórczość architektoniczna B. Stelmacha cechuje niezwykła konsekwencja realizacji proekologicznych, funkcjonalnych obiektów o bardzo współczesnym, pięknym wyrazie, wzbogacających zastany kontekst przyrodniczy i szanujących otoczenie kulturowe. Za te cechy w 2010 roku Stowarzyszenie Architektów Polskich przyznało mu najwyższe wyróżnienie – Nagrodę Honorową SARP.
Wśród ważniejszych nagród uzyskanych przez B. Stelmacha należy wyliczyć:
– Artystyczna Nagroda Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, 1991.
– Dom Dostępny w Warszawie, I Nagroda i Grand Prix w ogólnopolskim konkursie Wydawnictwa Murator i Ministerstwa Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa, 1996
– Rozbudowa Sejmu RP w Warszawie, I Nagroda w ogólnopolskim konkursie SARP, 2001
Nagroda Główna Cement w Architekturze SARP i SPC, 2011
– Koncepcja zagospodarowania Kwartału Foksal w Warszawie, I Nagroda w międzynarodowym konkursie SARP, 2002
– Budynek Hydroterapii w Nałęczowie, Nagroda Roku SARP, 2005
Nagroda I stopnia Ministra Transportu i Budownictwa, 2006
– Centrum Chopinowskie w Warszawie, I Nagroda w konkursie międzynarodowym SARP, 2005
Nominacja do Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, 2010
– Rewaloryzacja Muzeum Fryderyka Chopina – parku w Żelazowej Woli wraz z budową obiektów obsługi turystów, I Nagroda w konkursie międzynarodowym SARP, 2006
Nominacja do Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, 2010
Nagroda UIA (International Union of Architects) „For the most friendly and accessible for all public project of The UIA Region II” Edition 2011, Tokio 2011
Nominacja do Nagrody Głównej w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna w Konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
– Rozbudowa Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, Nagroda Ministra Infrastruktury III stopnia, 2007
– Centrum Spotkania Kultur – Teatr w Budowie i Modernizacja Teatru Muzycznego oraz Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, I Nagroda w konkursie międzynarodowym, 2009
– Lubelski Park Naukowo – Technologiczny w Lublinie, I Nagroda w ogólnopolskim konkursie SARP, 2003
Nagroda Główna Cement w Architekturze SARP i SPC, 2013
2013 Nominacja do Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe, 2014
– Przebudowa Muzeum narodowego w Krakowie, I Nagroda w międzynarodowym konkursie architektonicznym, 2015
2013 – 2015 pełni funkcję Przewodniczącego Głównej Komisji Urbanistyki i Architektury.
Od 2006 roku jest członkiem PAN w Lublinie, w latach 2006 – 2010 był wykładowcą akademickim na Politechnice Lubelskiej a obecnie jest wykładowcą na WSPiA w Lublinie.
Równocześnie z aktywnością zawodową i naukowo – dydaktyczną, od wielu lat działa społecznie na rzecz aktywizacji środowisk lokalnych poprzez proekologiczną humanizację i jakość środowiska zbudowanego czy działania artystyczne.
Autor licznych publikacji i esejów z dziedziny architektury, m. in. „Poszukiwania struktur. Prace architektoniczne 1997” 2011”, PAN O/Lublin 2012, tom I i tom II; „Dotyk ciszy. O rewaloryzacji parku pomnika w miejscu urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli”, wyd. PAN o./Lublin, Trygon, Lublin-Warszawa 2014, czy publikacje w ARCH i ARCHITEKTURZE.
W 2012 roku, za szczególne zasługi dla kultury polskiej, otrzymał Brązowy Medal GLORIA ARTIS Ministra Kultury RP, a w 2015 r. za wybitne zasługi w dziedzinie architektury otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany przez Prezydenta RP Bolesława Komorowskiego.
wystawa czynna: 17.05.2016 – 31.05.2016
Wykład na finisaż – 31.05.2016 godz. 18.00
kurator wystawy: Marta Bindek