„Bovska – rysuje” to tytuł kolejnej wystawy, tym razem prezentowanej w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, na której pokazane zostaną prace artystki (ilustracje, elementy scenografii, rysunki, a także prace malarskie). Korespondują one z czterema płytami, noszącymi tytuły: „Kaktus”, „Pysk”, „Kęsy” oraz „Sorrento”. Premierowo ekspozycja zostanie wzbogacona o nowy cykl dzieł malarskich, charakteryzujących się minimalistyczną formą, zbudowanych z zapisu typograficznego, których istotą będą słowa utrwalone za pomocą farby na płótnie. Pokazane zostaną prace z napisem „Dzika”, różniące się formatem i kolorystyką. Na niektórych obrazach słowo to będzie zmultiplikowane, na innych pojawią się hasła takie, jak: „Iskry, „Albo ziemia mi się pali”, „Wielka cisza”, czy „Bałtyk”. Odbiorcy, którzy śledzą dokonania muzyczne artystki, od razu zauważą, że nie są one przypadkowe i odnajdą analogie do tytułów piosenek Bovskiej z płyty, która w marcu 2023 roku będzie miała swoją premierę. Sama artystka stwierdziła, że poza wyrażaniem emocji i uczuć poprzez muzykę, poczuła wielką potrzebę wyrażenia ich za pomocą słowa w warstwie wizualnej.
Ciekawym i oryginalnym pomysłem dopełniającym prezentację będzie przeniesiony na ścianę swoistego rodzaju „szkicownik”, na który składają się rysunki i kolaże pochodzące z archiwum autorki, tworzone głównie w okresie pandemicznym, ale także nowe, które powstały w chwili wytchnienia nad Bałtykiem.
Sztuka Bovskiej dotyka intymności, artystka w swoich pracach przekazuje bardzo osobiste, ważne treści i wyraża związane z nimi emocje. Otwartość na nowe doświadczenia, umiejętność myślenia poza schematem, entuzjazm i poczucie humoru to nieodłączne elementy życia Bovskiej, które owocują ciekawymi pomysłami twórczymi. Jej zdaniem rozwój możliwy jest tylko wtedy, gdy zaakceptuje się lęki, które towarzyszą tworzeniu, szczególnie, gdy robi się coś pierwszy raz, gdy wychodzi się poza swoją strefę komfortu. Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, dobra zabawa, ale też popełnianie błędów. W swojej pracy twórczej kieruje się intuicją, która właściwie jest podstawą jej aktywności artystycznej. Nie uznaje półśrodków, w każdy projekt angażuje się na sto procent, szanuje ludzi, z którymi pracuje i dba o relacje z nimi.
Do podstawowych cech, które wyróżniają realizowane przez artystkę projekty, należy bogata wizualnie szata graficzna, kreowana z dużym wdziękiem i polotem, stanowiąca swoistego rodzaju sygnaturę autorki. Wspólnym mianownikiem jej prac są inspiracje organicznymi kształtami zaobserwowanymi w naturze oraz proste formy, z których zbudowane są figuracje i obiekty. Nie ma zbędnych kresek, plam, czy szczegółów. Uproszczona konstrukcja postaci sprzyja wieloznacznym, otwartym interpretacjom, przez co ich charakter staje się uniwersalny. Za pomocą prostej formy Ilustratorka przekazuje maksimum treści, a ów brak jednoznaczności oraz pewna nieoczywistość, niedopowiedzenia pobudzają zmysły i wyobraźnię. Niektóre realizacje zmierzają w stronę abstrakcji. Projekty są dynamiczne, tworzone z lekkością i pozytywną energią, a także z niezwykłą przenikliwością.
Ilustracje przedstawiające motywy kwiatowe, utrzymane w pastelowej tonacji barwnej, są niezwykle dekoracyjne, z dopracowanym szczegółem. Kreska jest żywa, finezyjna, zróżnicowana. Każdy gest jest dokładnie przemyślany. Płatki, listki, łodyżki wydają się lekkie, zwiewne, delikatne, wręcz efemeryczne.
Dzięki niesamowitej wyobraźni i kreatywności połączonej z biegłością w projektowaniu, Bovska przetwarza świat za pomocą środków plastycznych i kreuje własną, subiektywną, niepowtarzalną rzeczywistość. Prace, które tworzy mają unikatowy charakter, są źródłem estetycznych doznań, mogą też skłaniać odbiorcę do głębszej refleksji.
Adriana Usarek
Bovska (Magda Grabowska-Wacławek) – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, graficzka, ilustratorka, performerka. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Stypendium w Burg Giebichenstein Hochschule fur Kunst und Design Halle. Okrzyknięta jednym z najważniejszych debiutów 2016 roku. Ilość wyświetleń na ytb przekracza łącznie 46 mln i stale rośnie. Wydała 4 studyjne albumy: Kaktus, Pysk, Kęsy, Sorrento. Piąty album ukaże się w marcu 2023 roku. Single zwiastujące wydanie to piosenki Dzika, Iskry a także nagrodzony za teledysk Wielka Cisza (nagroda w konkursie PL Music Video Awards w międzynarodowej kategorii “Ważny przekaz”). Bovska ma za sobą występy na najważniejszych festiwalach w kraju: Opener Festival, Orange Warsaw Festival, Slot Art, Fest Festival, Kraków Live, Sopot Top of the Top, czy KFP w Opolu. Była również gwiazdą z Europy na festiwalu Shimokitazawa Sound Cruising w Tokio w 2017 roku. W 2021 roku odbyła się wystawa indywidualna Bovskiej w ramach Łodź Design Festival,w 2022 wystawa indywidualna w Galerii Elektor w Warszawie. Wśród nagród m.in. 2012 artNoble z wystawą w Galerii Studio; 2021 nagroda specjalna za edytorstwo dla płyty Sorrento w konkursie 30/30 konkurs na najlepszą okładkę płytową. Więcej na social mediach artystki @bovska oraz @bovskarysuje
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie były warsztaty dla dzieci „W co chętnie ubiera się „Dzika” dziewczynka” w dniu 04.02.2023. Poprowadziła je kuratorka Adriana Usarek. Szczegóły znajdziecie na naszej stronie internetowej w dziale Wydarzenia.
Wystawie towarzyszy publikacja do nabycia przy ul. Gdańska 3 (15 PLN).
W sprzedaży także 3 płyty: Pysk, Kęsy, Sorrento (45 PLN), a po marcowej premierze także najnowsza płyta „Dzika”.
Płatność na miejscu tylko gotówką.
W dniu premiery mieliśmy w sprzedaży najnowszą płytę pt. „Dzika”, z tej okazji mieliśmy przygotowane do sprzedaży 5 egzemplarzy z autografami artystki, a dodatkowo do każdej z tych 5 płyt prezenty w postaci rysunków Bovskiej.
Początek 03.02.2023, godz. 18:00
ul. Gdańska 3
Koniec 25.03.2023
kuratorka: Adriana Usarek
koordynacja: Karolina Rybka