Halina Witkowska nie spełniła swoich marzeń. Była już na emeryturze i mogła, miała taki zamiar, wiele sił poświęcić pracy artystycznej. Może byłaby to seria nowych rysunków, a może obrazów olejnych? Usiłowała pracować do końca. Malowała obrazy olejne, pastele, które rozproszyły się wśród miłośników jej twórczości. Stworzyła setki rysunków tuszem, ołówkiem, kredką. Są one teraz w posiadaniu wielu osób z Bydgoszczy, Polski, ze świata. Wystawę tę stworzono w oparciu o zbiory syna, rodziny i najbliższych przyjaciół. Ukazuje ona wszystkie aspekty twórczości Haliny Witkowskiej, podejmowane przez nią wątki i tematy.
Najbardziej interesował ją pejzaż w szerokim tego słowa znaczeniu. Przenosiła na papier czy płótno fragmenty przyrody drzewa, trawy, konary, korzenie i ptaki, które fascynowały swoim kształtem mocną, gęsto rozłożoną kreską lub drobną plamą barwną, ekspresyjną w latach 90., potem spokojniejszą, bardziej akademicką w charakterze. Halina Witkowska „tkała” swoje prace, zachowując realizm przedstawienia. Tylko niekiedy zatracała kształty w gęstwinie i natłoku linii. Tworzyła z wielką energią, szybko i sprawnie. Nie cyzelowała swoich prac, choć nie raz można odnieść takie wrażenie.
Halina Witkowska nigdy w pełni nie ujawniła tkwiącej w niej ekspresji i swoich umiejętności warsztatowych. Przez wiele lat, głównie, rysowała architekturę Bydgoszczy (także Torunia i Gdańska), niewielkie w formacie prace, traktując je jako twórczość komercyjną one się bardzo podobały przez swą realistyczną, prostą formę. One zresztą identyfikują Halinę Witkowską, przez nie stała się rozpoznawalna jako rysownik. Ale ta seria, tak myślę, zahamowała, zatrzymała możliwości twórcze artystki. W jakimś momencie trudno uwolnić się od przyjętej konwencji, rozrysować się, tworzyć bez ograniczeń.
Wystawa ta, zdominowana rysunkami, pokazuje ten dylemat prace swobodnie kształtowane i te bardziej sztywne w swej formule. Przedstawia widoki miasta, krajobraz z okolic Bydgoszczy, prace z plenerów w Bawarii i Alpach austriackich, serię wizerunków ptaków, przykłady studenckich grafik oraz prace metaforyczne w charakterze, które odkrywają inną Halinę Witkowską. Tworzy się obraz tylko pewnych możliwości twórczych Haliny Witkowskiej obraz niedokończony.
W saloniku przy ul. Gdańskiej 3, w 1981 r. odbyła się pierwsza wystawa indywidualna Haliny Witkowskiej. Od 1990 r. jej rysunki zawsze wspierały Galerię Kantorek do końca. A ta wystawa jest moim podziękowaniem Halinie, wspaniałej koleżance, za współpracę.
Elżbieta Kantorek
Wszystkich przyjaciół Haliny Witkowskiej zapraszamy na spotkanie w rocznicę Jej śmierci:
13 lutego 2016, na godz. 18.00
Halina Witkowska urodziła się 19 maja 1952 r. w Bydgoszczy. Zmarła 13 lutego 2014 r. Uczęszczała do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, w którym później, w latach 1987-2008, była nauczycielem przedmiotów artystyczno-zawodowych. Dyplom z zakresu projektowania graficznego uzyskała w 1977 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Zajmowała się malarstwem, rysunkiem, grafiką i projektowaniem plastycznym. Była autorką 11 wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Od 1992 roku współpracowała z grupą twórczą SEPIA z Bawarii.
Wystawy indywidualne:
1981 Wystawa rysunków, Mały Salon Sztuki, BWA, Bydgoszczy
1992 Rysunek i malarstwo, Bydgosko-Pilska Izba Lekarska, Bydgoszcz
1993 Malarstwo, rysunek, tkanina, Tucholski Ośrodek Kultury, Tuchola
1993 Malarstwo, Galeria Biała Sień, Gdańsk
1994 Malarstwo, rysunek, Olching k. Monachium, Niemcy
1996 Malarstwo, rysunek, Klub Iris, Bydgoszczy
1998 Malarstwo, rysunek, Olching k. Monachium, Niemcy
1999 Rysunek, Bydgosko-Pilska Izba Lekarska, Bydgoszcz
2002 Inspirowane naturą (malarstwo), Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska, Bydgoszcz
2008 Rysunki z Bawarii, Galeria Miejska bwa, Galeria Kantorek, Bydgoszcz
2013 Rysunki, Opera Nova, Bydgoszcz
Wystawa czynna od 2 do 26.02.2016