Wystawa „Kotcepcja – kotorysunki” składa się z 32 plakatów, wykonanych przez 16 uzdolnionych polskich artystek: Karolinę Danek, Izę Dudzik, Annę Halarewicz, Monikę Kister, Annę Klozę-Rozwadowską, Karolinę Kubikowską, Ewelinę Kordecką, Kamilę Kozłowską, Agatę Krzyżanowską, Kamilę Loskot, Agnieszkę Matwiejszyn, Justynę Tkocz, Izę Turską, Mariannę Sztymę, Joannę Wójtowicz, Martę Zabłocką.
Na każdej ilustracji widzimy puchatego czworonożnego przyjaciela domu – kota. Plakaty stworzone są z myślą o miło spędzonym czasie z naszym przyjacielem, o relaksie, spokoju czy bliskości. Koty przedstawione są same, w gronie innych futrzaków lub swojej ludzkiej rodziny. Ukryte są w kwiatach, w pnących krzewach owocowych, a także śpiące w ulubionych miejscach – kartonach czy też wygodnych legowiskach. Tych dostojnych puchaczy możemy zobaczyć też podczas zabawy, medytacji, podczas podróży z bliskimi czy jadących na rowerze. Przede wszystkim są to baśniowe, pełne wdzięku portrety. Plakaty nie tylko poprzez swoją formę graficzną odzwierciedlają wizję artystek i ich umiejętności, ale są także osobistą opowieścią każdej z nich. Wykonano je różnymi technikami, takimi jak grafika komputerowa, kolaż czy akwarela. Możemy zauważyć tutaj dużą dbałość o szczegóły, lekką kreskę oraz energetyzujące barwy. Styl każdej z prac jest zupełnie inny i to właśnie je wyróżnia.
Artystki już od 2016 roku tworzą ilustracje do kalendarzy dla Fundacji KOT – Koty Otoczone Troską. Kalendarz przygotowywany jest corocznie, by pomagać kotom, a wszystkie autorki to wolontariuszki. Na wystawie każda z artystek zaprezentuje najnowszą pracę na 2025 rok oraz po jednej wybranej z poprzednich lat. Jest to zbiór wyselekcjonowanych ilustracji stworzonych na przestrzeni prawie ostatnich 10 lat. Z roku na rok hasła, motywy przewodnie ilustracji się zmieniają. Na rok 2025 Ewa Gutmańska – Gralak z Ewenement przygotowała hasło KOTCEPCJA. Poprzednie hasła do prac brzmiały: Wszędzie dobrze, ale w pudle / domu najlepiej. Spokój. Kot z pasją. Kot w towarzystwie roślin. Wybrany kot z fundacji.
Kotorysunki przede wszystkim mają za zadanie wywoływać w nas emocje, bawić i zaskakiwać.
Wernisaż wystawy plakatów „Kotcepcja – kotorysunki” przypada na 4 października, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt.
Wystawie towarzyszyć będą dwa spotkania:
- Warsztaty dietetyczne – (Pu)łapki kociej dietetyki – 05.10.2024, godz. 11.00
- Złamałem łapkę i co teraz… Spotkanie z zoofizjoterapeutką i jej pacjentem – 12.10.2024, godz. 11.00
oraz
Podczas trwania wystawy 4.10–26.10.2024 w godzinach otwarcia Galerii można wspomóc zwierzęta z Fundacji KOT. Nadchodzi zimowa pora, przydadzą się ręczniki i ciepłe koce polarowe, materiały, które posłużą za wypełnienie budek dla kotów bytujących na wolności oraz mokra karma w puszkach i saszetkach!!!
Kuratorka: Karolina Rybka
Współpraca z Fundacją KOT – Koty Otoczone Troską
Początek 04.10.2024, piątek, godz. 17.00
ul. Gdańska 3
Koniec 26.10.2024
Karolina Danek – urodzona w 1991 roku w Krakowie. W dzieciństwie jej zainteresowania krążyły głównie wokół muzyki i plastyki. W efekcie swoją drogę edukacyjną powiązała ze szkołą muzyczną (w zakresie gry na fortepianie i klawesynie), zaś studia ukończyła na Wydziale Malarstwa na ASP w Krakowie. Obecnie pracuje jako graficzka i ilustratorka. Wierzy w rzemiosło i w rzemiośle szuka odprężenia. Odpoczywa też w naturze, najchętniej jeżdżąc offroadowo na rowerze, czasem wędrując po górach, a najczęściej spacerując ze swoim rudym seterem. Fanatyczka herbaty, amatorka czekolady. Melomanka muzyki przeróżnej, byle nie generycznej.
https://www.facebook.com/kotpalilfajke/?locale=pl_PL
https://www.instagram.com/karo.danek/
Iza Dudzik – ukończyła Liceum Plastyczne w Dąbrowie Górniczej, oraz Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach. Tworzy ilustracje już od dziesięciu lat. Inspiruje ją flora i fauna, podróże oraz kontakt z naturą. Iza najbardziej lubi tworzyć ilustracje w oparciu o mity lub baśnie. Marzy o domku pod miastem, wypełnionym życiem czworonogów. W wolnych chwilach uwielbia chodzić na długie spacery, obserwować owady oraz analizować ornamenty, które znajduje w przestrzeni miasta. Rzeczy które chce zrobić przed śmiercią to zobaczyć zorzę na Islandii, mieć indywidualną wystawę tematyczną pełną kotów i zrobić sobie zdjęcie z Makłowiczem gdy wznoszą razem toast, najprawdopodobniej za kocie zdrowie.
https://www.instagram.com/iza.dudzik/
Anna Halarewicz – polska ilustratorka i malarka. Absolwentka Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, mieszka i tworzy w Warszawie. Wystawiała swoje prace na wielu wystawach w Polsce i za granicą m. in. w Paryżu, Mediolanie i Londynie. Specjalizuje się w ilustracji mody. Jej drugą obok ilustracji modowej pasją jest malarstwo wielkoformatowe i tradycyjne techniki graficzne. W tworzonych przez nią portretach i sylwetkach dominuje kobiecość: silna, sensualna, mroczna, nieokiełznana.
http://www.annahalarewicz.eu/
https://www.instagram.com/annahalarewicz/
Monika Kister (Kisia) – urodzona w 1993 roku w Lublinie. Z wykształcenia malarka, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. W twórczości skupia się na ilustrowaniu zachwytów nad prostą codziennością. Jej obrazkowy styl stanowi bezpośrednie odbicie jej charakteru. Łączy w sobie elementy nostalgii, marzeń sennych, melancholii, a także miłości do kolorów, roślin i zwierząt. Na co dzień Kisia dużo rysuje – od własnych pomysłów np. obrazki z kotami i pierogami, przez portrety rodzinne, po różnorodne projekty graficzne dla firm, fundacji czy klientów indywidualnych. Uwielbia tworzyć o ludziach i dla ludzi. Swoje prace wykonuje głównie w technice malarstwa cyfrowego.
https://www.instagram.com/kisia.exe/
https://www.kisia.pl/ilustracje
Anna Kloza – Rozwadowska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – dyplom w pracowni malarstwa prof. Mickosia. Maluje, rysuje, tworzy ilustracje i eksperymentuje z mieszaniem technik. Czasem wkłada ręce w glinę, czasem przepuszcza wełnę przez palce tkając gobelin, a ostatnio rozlubowała się w malowaniu i układaniu mandali. Uwielbia las, wodę i dzicz. Czas wyznacza jej kwitnienie fiołków, dojrzewanie leśnych poziomek, odlot dzikich gęsi i topnienie sopli na świerkach. Rozkochana w mężu, dwóch synach i kocich zielonych oczach. Z miłości do zwierząt i sympatii dla ludzi, którzy pomagają tym, które tej pomocy potrzebują, od 2015 roku dodaje swoje ilustracje do charytatywnych kocich kalendarzy.
https://annaklozarozwadowska.com/ilustracje/
https://www.instagram.com/malerina77/
Karolina Kubikowska – od jedenastu lat jest tatuatorką i właścicielką Nanuszka Art Studio w Warszawie. Oprócz tatuaży robi kolorowanki dla dorosłych przepełnione magią i symbolizmem. W wolnym czasie chodzi po lesie, od niedawna ze swoim synkiem. Zbiera muszle, kamienie i pióra, a z pracowni zrobiła prawdziwą dżunglę.
https://www.instagram.com/kubikowska.emilysmoose/
Ewelina Kordecka – pochodzi z magicznych Karkonoszy. Obecnie mieszka w Gdańsku, gdzie tworzy autorskie ilustracje, plakaty, obrazy, a także biżuterię z naturalnym bursztynem i kamieniami. Kocha naturę, morską bryzę, górską zieleń, oldschool i kolory. To właśnie z nich czerpie swoje inspiracje.
https://kordecka.art/
https://www.instagram.com/kordecka.art/
Kamila Kozłowska – jest artystką z Wrocławia. Tworzy ilustracje, plakaty i okazjonalnie komiksy (które prywatnie również kolekcjonuje). W swoich pracach sięga do tematów z klasycznych dzieł kinematografii grozy i science fiction, a także folkloru, świata przyrody i popkultury. Jest opiekunem dwóch kotów Ciri i Lolka oraz pieska Loki.
https://www.instagram.com/kamilamoth/
www.kamilamoth.com
Agata Krzyżanowska – w tym roku kończy 40-tkę, jest mamą 3-letniej Jagienki i głównie skupia się na czasie z nią. Maluje i działa artystycznie wieczorami. Z wykształcenia jest magistrem sztuki. Kocha polskie morze, wycieczki rowerowe, truskawki latem i chodzenie na boso. Jest kociarą chociaż ma alergię na te sierściuchy. Zawodowo tworzy akwarelowe ilustracje do książek dla dzieci oraz ilustracje na indywidualne zamówienia. Agata bardzo lubi swoje życie.
https://www.instagram.com/agatakrzyzanowskailustrator/
Kamila Loskot – Tarnogórzanka urodzona w 1992 r. Absolwentka ZSAP. Ukończyła Wyższą Szkołę Technologii Informatycznych w Katowicach na profilu Grafika Artystyczna. Tworzy ilustracje do bajek oraz poradników dla rodziców, uwielbia projektować okładki.
Prowadzi Dom Tymczasowy Grzesinki – dla szczeniaków i kociaków, a prywatnie uprawia psi sport: Flyball z swoją długouszną suczką Dharmą.
https://instagram.com/loskotkamila
https://www.facebook.com/nohejo
Agnieszka Matwiejszyn – ilustratorka, właścicielka marki Ja Cię Broszę, pod którą sprzedaje produkty z własnymi grafikami. Szczęśliwa posiadaczka trzech kotów- Fredka, Fibi i Miśki. Miłośniczka kawy, książek i roślin.
https://jaciebrosze.pl/
https://www.instagram.com/jaciebrosze/
Justyna Tkocz – ilustratorka i graficzka z Rybnika. W rysowaniu najbardziej lubi eksplorowanie różnych styli i estetyk – kluczowe jest dla niej próbowanie nowych rzeczy i nie zamykanie się w jednej stylistyce. Chociaż gdyby to ode niej zależało, rysowałaby tylko pocieszne zwierzaki. Poza rysowaniem zagraca swoje mieszkanie absurdalnymi ilościami kwiatów i staroci, a najchętniej odpoczywa na górskich wyprawach, spacerach z psem Budyniem lub grając w gry planszowe.
http://www.jusiowo.pl/
https://www.instagram.com/jusia_tkoczi/
Iza Turska – ilustratorka i projektantka graficzna, działająca obecnie z Brixton w Londynie. Absolwentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Pracuje w wielu technikach, maluje akrylami, rysuje. Swoje wyroby skanuje, zderza ze sobą i tworzy surrealistyczne kolaże. Lubi iść w stronę humoru, absurdu, bajkowości, tworzyć kontrasty znaczeń i form. Jej praca odzwierciedla złożoność i często sprzeczną naturę otaczającego świata. Jej obraz Some of My Friends Scare Me został włączony do legendarnej Wystawy Letniej na the Royal Academy of Arts w Londynie w 2017. Jako freelancer pracowała dla Gap, Paperchase, BBC, Arsenal FC, ostatnio tworzy ilustracje-murale dla Studio Bardzo we Wrocławiu. Iza jako nastolatka była psychofanką Beatlesów i nadal może zaśpiewać każdą ich piosenkę.
https://www.instagram.com/izaturska/
https://www.izaturska.com/
Marianna Sztyma – od 12 lat mieszka na wsi, na Pogórzu Izerskim. Patrzy na góry i chmury, głaszcze koty, gotuje wegańskie obiady i hoduje rozmaryn. Jest malarką i ilustratorką. Często rysuje dla Newsweeka, Zwierciadła i Twojego Stylu. Ale głównie ilustruje książki dla dzieci. Jej autorska książeczka o smutku po śmierci kota: PUSTKA została wydana w Brazylii, Czechach, Wielkiej Brytanii, a teraz czeka na wydanie we Włoszech. Z przyjaciółkami w kolektywie POL_SZTYMA_WOLNA tworzą kolekcje talerzy i wazonów. Ich kolekcja dla Manufaktury w Bolesławcu – KOBALTOWA, została nagrodzona w 2022 w konkursie MUST HAVE podczas 16 edycji Łódź Design Festiwal.
https://www.instagram.com/mariannasztyma/
Joanna Wójtowicz – ilustratorka z Katowic. Tworzy ilustracje inspirowane kobiecością oraz sytuacjami z życia codziennego. Razem z trzyosobową ekipą tworzy studio animacji Wsumie Studio. W wolnym czasie szyje, głaszcze swoje (obce też, czemu nie) kotki i chomikuje różne ładne i bardzo niepraktyczne rzeczy.
https://www.instagram.com/wojtowicz_illu/
Marta Zabłocka – psycholożka społeczna. Absolwentka Programu Liderskiego PAFW. Inicjatorka działań sąsiedzkich na warszawskim Żeraniu – miejscu nieoczywistym, w którym spotykają się różnorodne grupy. Autorka życia-na-kreskę: komiksów zaangażowanych społecznie. Od lat współpracująca z organizacjami pozarządowymi. W obszarze jej zainteresowań są: aktywizacja i rozwój lokalny, dialog obywatelski, międzypokoleniowość, edukacja, działania antydyskryminacyjne, prawa zwierząt i kultura.
Z ciekawostek, to ostatnio przejechała kolejny ultra maraton rowerem i zrobiła w 8 dni 1288 km. Była na dwóch kursach z warsztatów impro i stwierdziła, że jednak niekoniecznie ma poczucie humoru. Bardzo kocha rozmawiać z obcymi ludźmi, których spotyka przypadkowo.
https://www.instagram.com/zycienakreske/