Piotr Matuszek urodził się 8 maja 1954 roku w Bydgoszczy. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy (1969-1974). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1974-1980). Dyplom z zakresu malarstwa uzyskał w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od 1993 roku korzysta z pracowni Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Stawowej 1 w Bydgoszczy. Jest autorem dziesięciu wystaw indywidualnych, uczestniczył w licznych wystawach zbiorowych. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem.
Piotr Matuszek w skupieniu, z powagą prowadzi smugi, stawia plamy barwne, z każdym pociągnięcie pędzla narasta w jego pracach energia, ekspresja mocno działają złożonością struktury malarskiej, siłą barwy. Znaczenie koloru wyniesione ze „szkoły Szancenbacha” jest istotne w jego twórczości. Kolorem buduje swoje skomplikowane struktury, w których gubi realność widzenia na rzecz emocjonalnej prawdy. Maluje twarze, drzewa, krajobrazy, sceny rodzajowe, martwe natury. W przedstawieniach tych nie ma żadnych reguł, to jego własne, niepowtarzalne widzenie świata siła artystycznego gestu i siła osobowości artysty.
Wystawa prezentuje serię pejzaży powstałych po 2000 roku.
Elżbieta Kantorek
Wystawa przygotowana z okazji 35.lecia pracy artystycznej
Wystawy:
1977 Biennale Rysunku Studenckiego, BWA, Katowice
1980 Klub Pilotów Juventur, Kraków (indywidualna)
1981 Mały Salon Sztuki BWA, TPS, Bydgoszcz (indywidualna)
1983 Ogólnopolska wystawa Kwiaty Polskie, BWA, Tarnów, Nowy Sącz, Sieradz
1985 Obraz Roku 1984, Mały Salon Sztuki BWA, TPS, Bydgoszcz
1985 Galeria Sztuki Współczesnej PSP, Bydgoszcz (Stary Rynek) (indywidualna)
1985 Galeria Kruchta, Bazylika św. Wincentego á Paulo, Bydgoszcz
1985 Wystawa pokonkursowa im. Rafała Ponorskiego, BWA, Katowice
1985 Wystawa prac artystów środowiska bydgoskiego w 40-lecie PRL, BWA Bydgoszcz
1986 Wystawa plastyki bydgoskiej, Pitesti, Rumunia
1986 Obraz Roku 1985, BWA, Bydgoszcz
1987 Wystawa stypendystów Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego,
BWA, Bydgoszcz
1987 Pierwsza wystawa prac artystów Okręgu Bydgoskiego ZPAMiG, BWA, Bydgoszcz
1988 Wystawa plastyki bydgoskiej, Le Havre, Francja
1988 Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, Bydgoszcz (indywidualna)
1995 Kawiarnia Artystyczna Węgliszek, MOK, Bydgoszcz (indywidualna)
2002 6 Biennale Plastyki Bydgoskiej, BWA, Bydgoszcz
2004 Galeria Kantorek, Bydgoszcz (indywidualna)
2005 2007 Dzieło Roku, ZPAP, Galeria Miejska bwa, Bydgoszcz
2006 Galeria Szyperska, Poznań (prezentacja prac członków ZPAP Okręgu Bydgoskiego)
2008 Galeria Plama`s, Dom Kultury, Szubin (indywidualna)
2008 pięćdziesiątka ZPAP Bydgoszcz, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego,
Bydgoszcz
2008 15-lecie WTZ, Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, K-PCK, Bydgoszcz
2009 Galeria Miejska bwa, Galeria Kantorek, Bydgoszcz (indywidualna)
2010 Wielogłosy, Galeria Autorska Jana Kaji i Jacka Solińskiego, Bydgoszcz (indywidualna)
2012 Stary Pałac w Ostromecku, MCK, Bydgoszcz (indywidualna)
PEJZAŻ według Piotra Matuszka
Charakterystyczna i bardzo bogata twórczość malarska Piotra Matuszka znana jest w Bydgoszczy z wielu jego wystaw indywidualnych.
Piotr jest kolorystą od początku swojej drogi. Już w liceum plastycznym „Turwidówce” należał do ścisłej grupy ambitnych zapaleńców, potem rozwijał się na krakowskiej ASP w pracowni kolorysty profesora Jana Szancenbacha.
Tematy, jakie podejmuje, a jest ich wiele: związane z naturą martwa natura, portret, autoportret, kwiaty, pejzaż, sceny figuratywne; kompozycje z wyobraźni maski, głowy, sceny rodzajowe, postacie literackie, abstrakcje i obiekty totemiczne, posiadają zaskakujące rozwiązania. Piotr maluje bardzo dużo w cyklicznym krążeniu wokół tych samych motywów, wprowadzając kolejne ich interpretacje. Zagadnienia formy plastycznej analizuje w licznych rysunkach i szkicach. Wyrazistość oraz oryginalność prac, w których dominuje ekspresja formy i koloru, świadczy o jego doskonałym instynkcie malarskim.
Wystawa w Galerii Miejskiej bwa-Galerii Kantorek poświęcona jest jednemu tematowi, w celu głębszej jego analizy. Tematem tym jest Pejzaż. Ten klasyczny motyw w malarstwie jest przez Piotra realizowany często i to w sposób zaskakująco konsekwentny. Większość prac powstawała w pracowni, tzn., że nie w plenerze Piotr stworzył bardziej koncepcyjne, syntetyczne refleksje nad pejzażem. Po latach pracy można zobaczyć efekt oryginalny, zobaczyć pejzaż według Piotra Matuszka. Stosując bardzo często perspektywę kulisową, rzędową, a nawet odwróconą, nawiązuje do różnych etapów w historii sztuki malarskiej, dzięki temu odrealnia „widoczkowość” perspektywy linearnej. Synteza form drzew, rytmy kilku horyzontów rzędowych wyrażają głębię doznania pejzażu, który uzyskuje inny wymiar aniżeli ten wszystkim znany z władnego oglądu. Część motywów kojarzy mi się z pejzażem widzianym z okna pociągu, kiedy przesuwa się ciągle zmienna opowieść o tym gdzie jedziemy, przy rytmicznym stukocie kół. To miłe i nostalgiczne odczucie świata i życia, to odkrycie piękna, na kilka sekund. Malarstwo zapisuje te doznania dzięki malarzowi, który to widział i zamknął w obrazie na zawsze. Piotr Matuszek należy do takich malarzy.
Stanisław Stasiulewicz