Pochodzę z Golubia-Dobrzynia. Tutaj mieszkam i tworzę. W 2007 ukończyłem Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, gdzie uzyskałem tytuł Plastyka ze specjalnością reklama wizualna. Moje prace dyplomowe znalazły się w wąskim gronie obrazów prezentowanych w Bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa.
Edukację plastyczną kontynuowałem na kierunku malarstwa sztalugowego na Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tajniki warsztatu malarskiego zgłębiałem pod kierunkiem prof. art. mal. Piotra Klugowskiego. Aneks z rysunku tworzyłem u profesora artysty malarza Krzysztofa Pituły, natomiast aneks z witrażu u dr hab. art. mal. Andrzeja Kałuckiego. Dyplom uzyskałem w 2013 roku. Moje prace dyplomowe zostały wyróżnione i prezentowane w Galerii Forum WSP oraz na wystawie w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Okres liceum i studiów to liczne plenery, wystawy i kreowanie swojego artystycznego „ja”. W tym czasie pracowałem też przy konserwacji dzieł sztuki obrazów, rzeźb i kościołów. Odbyłem roczny staż w Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu, gdzie prowadziłem zajęcia artystyczne i malowałem kopie obrazów. Zajmowałem się też organizacją imprez, wystaw, koncertów oraz ich oprawą artystyczną. W murach Domu Kultury prezentowałem swoje prace po raz kolejny. Są one osadzone w nurcie taszyzmu i abstrakcjonizmu ekspresyjnego. Kluczowe w tych obrazach są plamy i kolory. Barwa jest nośnikiem emocji.
W roku 2014 pracą „Eksplozja nr I” wygrałem Ogólnopolski konkurs „Nauka inspiracją sztuki. Od mikroświata do Wszechświata” organizowany przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Zajmuję się malarstwem wielkoformatowym oraz aranżacją wnętrz. Wykonałem malowidła ścienne z formami przestrzennymi w restauracji Rybaczówka na Ruźcu koło Golubia-Dobrzynia, restauracji Siesta w Brzozówce pod Toruniem oraz mural dla Gimnazjum w Golubiu-Dobrzyniu.
Większość moich prac wywodzi się z abstrakcji, którą przekształcam na swoje potrzeby. Nadaję jej formy. Malarstwo to to dla mnie eksperyment materii i gestu. Nie przedstawiam rzeczywistości, jaką oglądamy. Sam kreuję nowe jakości, według mnie równorzędne z naturą, bo niczym nieokreślone, żyjące w krótkiej chwili własnym życiem.
Jestem założycielem i dyrektorem artystycznym STUDIO TWORZYWO. Zajmuję się malarstwem, muralami, rysunkiem, grafiką komputerową. Prowadzę warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W swoim malarstwie staram się podążać drogą surrealistów. W akcie twórczym towarzyszy mi zaciekawienie odmiennymi stanami świadomości ludzi umysłowo chorych, poszukiwanie czynnika zamiennego, który pozwoliłby mi na przeżywanie podobnych irracjonalnych wrażeń. Obrazy tu zgromadzone są efektem eksperymentu – automatycznego zapisu mojej wizji pozbawionych logiki i sensu zdań pojawiających się w umyśle, bez troski o jakikolwiek określony efekt formalny czy spójność myśli.
Wszystkie zabiegi, skupione w poszczególnych kompozycjach, mają na celu nasuwać odbiorcy fantastykę sennych zwidów, przeżyć, zagadkowości. Tworzą reminiscencję bodźców zewnętrznych i, co najistotniejsze, wewnętrznych. Spontaniczny, automatyczny zapis stanów psychicznych połączony z wykorzystaniem technik collage’u i drippingu oraz inspiracja taszyzmem, wszystkie łącznie tworzą polemikę z surrealizmem i malarstwem gestu.
W ten sposób powstaje symulacja napięcia, grozy, eksplozji i odwiecznej walki przeciwieństw.
Sławomir Jasieniecki
otwarcie wystawy: 14.01.2016, godz. 17.00
podczas wernisażu koncert w wykonaniu Krzysztofa Lutrzykowskiego (akordeon)
kurator wystawy: Danuta Pałys