Dawna Galeria Kantorek, obecnie Galeria Miejska bwa, od 1990 roku jest bliska Stanisławowi Stasiulewiczowi. To w tej przestrzeni prezentował wiele prac z cyklów takich jak: Obrazy Bydgoskie, Obrazy Jass-ne, Obrazy Nowe czy Obrazy Piękne. Nie sposób było zatem zorganizować w innym miejscu tak ważnej jubileuszowej wystawy na 40-lecie twórczości artysty. Ze względu na niewielką, kameralną przestrzeń mogliśmy zaprezentować jedynie ograniczoną liczbę dzieł – wybór był bardzo trudny, zważając na niebotyczne ilości prac, jakie artysta posiada w swoich zbiorach. Na wystawę wyselekcjonowanych zostało kilkanaście obrazów z początku twórczości oraz współczesne druki i wideo, które artysta coraz częściej i śmielej tworzy. Natomiast w jubileuszowym katalogu będziemy mogli szerzej przyjrzeć się całej twórczości artysty.
Stanisław Stasiulewicz swoje prace wykonuje w różnych technikach, na małych, jak i dużych formatach, wykorzystując każdego rodzaju podobrazia – od płótna po karton.
Jego malarstwo jest bardzo ekspresyjne, a najważniejszy jest sam akt malowania. Tutaj pierwsza nałożona plama barwna narzuca kolejną i kolejną… Artysta, malując swoje obrazy, swobodnie posługuje się każdym narzędziem, czy to pędzlem czy dłonią. Malarska kompozycja często łączona jest z naniesionym na powierzchni obrazu linearnym ażurowym rysunkiem. Ten zabieg pozwala swobodniej tworzyć kompozycję, uzyskując wrażenie podwójnej płaszczyzny na płótnie, dodając głębi i trójwymiarowości obrazu.
Od pewnego czasu artystę zaczęły inspirować nowe media, które dają wiele możliwości pod względem technologicznym, jak i ideowym. Coraz częściej tworzy więc w nowej dla siebie technice. Nanoszone przez niego na tablecie reliefy, intensywne plamy barwne czy linearne pociągnięcia na wcześniej sfotografowanym pejzażu lub martwej naturze pozwalają szybko zmienić płaszczyznę malarską i dodać nowe elementy na zdjęciu. Dzięki tej technice w prosty sposób artysta może przenieść swoje myśli na kompozycję i w każdej chwili szybko je zmienić.
Widoczny abstrakcyjny sposób myślenia i próba zatrzymania czasu w barwie i kresce, ale równocześnie czerpanie motywów z najbliższego otoczenia, z prawdziwego życia – to łączy wszystkie jego prace, które będzie można zobaczyć na wystawie.
Karolina Rybka
Stanisław Stasiulewicz, artysta – ur. 13.12.1955 r. w Oszmianie (Wileńszczyzna). Do Bydgoszczy jako repatriant przyjechał z rodziną w 1958 r. Studiował na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni prof. Jana Szancenbacha w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1983 r.). Od 1985 r. bierze aktywny udział w życiu artystycznym Bydgoszczy. Współpracował z Galerią Kruchta, Galerią Autorską J. Kaji i J. Solińskiego, z nieistniejącym już klubem „Trytony”, a od 1990 r. związany jest z Galerią Kantorek (dzisiejszą Galerią Miejską bwa w Bydgoszczy). W 1990 r. wraz z Krzysztofem Grusem i Zbigniewem Zielińskim założył grupę artystyczną Szkoła Bydgoska. W latach 1993–1999 był prezesem zarządu Okręgu Bydgoskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. W 1994 r. został stypendystą Fundacji Pollock-Krasner w Nowym Jorku. W 2010 roku odznaczony nagrodą Krzyż Zasługi dla Kultury Polskiej oraz Złotą odznaką ZPAP. W latach 2012–2014 współtworzył, z ramienia ZPAP, Galerię WSPÓLNA. W latach 2014–2015 współtworzył z art. mal. Anną Mackiewicz-Chojnacką (ZPAP) miejsce sztuki pn. Bydgoska Poradnia Sztuki, która znajdowała się na Nowym Rynku. W 2015 Nagroda Prezydenta Bydgoszczy za 30 lat pracy twórczej. W latach 2016–2017 realizował zadania wystaw i edukacji w Kamienicy 12. Od około 20 lat prowadzi zajęcia w Warsztatach Terapii Zajęciowej „mega-Art” i buduje bydgoską formację Art brut – grupę artystyczną Refleksjonistów. Zrealizował około 50 wystaw w Bydgoszczy, Gdańsku, Warszawie, Toruniu, Krakowie. Jego prace znajdują się w zbiorach MOB w Bydgoszczy, instytucjach oraz domowych kolekcjach (m.in. Państwa Tomaszewskich, Sadkiewiczów i Brzezickich).
kuratorka: Karolina Rybka
Wystawie towarzyszy KATALOG
Początek 09.12.2022, godz. 18.00
ul. Gdańska 3
Koniec 28.01.2023