Wystawa „Potrzebuję czasu i przestrzeni na płacz” to sytuacja, w której artystka wskazująca na potrzebę przepływu emocji, bezpośrednio związanych z doświadczeniem wojny, staje w swojej sprawczości i kreuje przestrzeń na płacz.
D. Milewska, kuratorka wystawy
Wojna jest końcem świata/światów, dzieląc go na „przed” i „po”, chociaż dla wielu nie ma żadnego „po”. Końcem światów – bo człowiek jest światem, a kiedy życie ludzkie nie jest najwyższą wartością – jest to koniec człowieczeństwa.
Zanim wybuchła wojna na pełną skalę z Ukrainą, w 2019 roku rozpoczęłam projekt artystyczny dotyczący traumy, związany z wojną (rosyjska interwencja wojskowa trwająca od 2014 roku). Po rozpoczęciu działań wojennych na pełną skalę zostałam zmuszona do ucieczki. Kiedy przekroczyłam granicę, przeczytałam o zabitym dziecku oraz rannych kobietach i dzieciach. Potrzebowałam przestrzeni, w której mogłabym poradzić sobie z emocjami. Ale bardzo szybko wiadomości o rosyjskich okrucieństwach i zbrodniach wojennych sypnęły się lawinowo na taką skalę, że mnie przytłoczyły. Zdałam sobie wtedy sprawę, że muszę jak najszybciej stworzyć nową serię prac. Był to punkt wyjścia, zamiar, który się rozwinął.
Dzięki programowi rezydencji artystycznych Miejskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy otrzymałam szansę zamieszkania i kontynuowania działalności artystycznej, a tym samym dawania świadectwa temu, co dzieje się obecnie w moim kraju i wśród ludzi, w takiej formie, jaka jest dla mnie możliwa.
Jestem wdzięczna Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy za udostępnienie przestrzeni, w której będzie można sobie pozwolić na coś takiego jak „płacz”. To ważny punkt – kiedy wróg może przyjść do twojego domu, nie możesz pozwolić sobie na łzy. Aby przetrwać i móc wspierać innych, musisz być w defensywie, moralnie i fizycznie. To zupełnie inny „tryb”. A w ogóle głębokie emocje to coś, czym tylko czasami można się dzielić z najbliższymi i przyjaciółmi. Dlatego ten cykl prac jest również poświęcony solidarności Polski z Ukrainą, która nieustannie wywiera na mnie głębokie wrażenie.
T. Bohuslavska, artystka
Tania Bohuslavska – urodziła się w 1990 roku w Kijowie. Artystka, poetka. Ukończyła psychologię na Narodowym Uniwersytecie Pedagogicznym Dragomanova. Zajmuje się fotografią, wideo, performance, malarstwem i technikami mieszanymi. Jej projekty skupiają się na kwestiach feministycznych, zdrowia psychicznego i ekologicznych. Jej prace znajdują się w kolekcji stałej MOMus – Muzeum Sztuki Współczesnej.
Wystawy (wybór):
2020 – Festiwal Sztuki Wideo Miden, program online „Ophelia”, kuratorzy: Nikos Podias i Gioula Papadopoulou
2021 R-A-W (Recorded Action Web – wystawa), wystawa internetowa prac wideo sztuki performance autorstwa Bbeyond (2001–2021) Celebrating 20 Years of Promoting Performance Art (Świętujemy 20-lecie promowania sztuki performance), Bbeyond Belfast
2021 – międzynarodowy projekt artystyczny #365daysafter, galeria sztuki „Mytets” (Kijów, Ukraina)
2021 – TRANSmutacje. Festiwal Korespondencji Sztuk (Toruń, Polska)
2022 – wystawa wirtualna, międzynarodowy projekt artystyczny #365daysafter https://mokonshu.art/gallery365daysafter
Wystawy indywidualne: 2018 – „How to handle with inner pain when you are alone” (Jak radzić sobie z wewnętrznym bólem w samotności), społeczność kreatywna IZONE, Izolyatsia, platforma inicjatyw kulturalnych (Kijów, Ukraina)
Kuratorka: Danuta Milewska
Współpraca: Michał Tabaczyński – Miejskie Centrum Kultury
Wystawa odbywa się w ramach Programu Rezydencji Artystycznych Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy.
Wystawę zwiedzać można już od piątku, 13-stego maja, natomiast oficjalne otwarcie zaplanowaliśmy w sobotę 14 maja o godzinie 18.00.
13.05.2022 – 22.05.2022
Oficjalne otwarcie 14.05.2022, godz. 18.00
ul. Gdańska 20