Od 20.11.2020 w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy prezentowana będzie wystawa pt. Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-1991.
Pokazane na wystawie wyroby fajansu włocławskiego pochodzą z kolekcji Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Celem wystawy jest zobrazowanie działalności włocławskiej fabryki w okresie powojennym – od lat 50-tych do momentu zamknięcia fabryki w 1991 i pokazanie różnorodności produkowanych form i dekoracji na fajansie w różnych etapach działalności fabryki.
Dynamiczny rozwój produkcji ceramicznej we Włocławskiej Fabryce Fajansu nastąpił po 1952 roku, kiedy to powstał Ośrodek Wzorcujący nr 2. Rozpoczęto wówczas produkcję fajansu nowoczesnego, a działalność fabryki zwróciła uwagę polskich artystów-ceramików.
Drugim istotnym wydarzeniem, które przyniosło rozgłos i popularność włocławskiemu fajansowi – nie tylko w kraju, ale też za granicą – było Biennale Fajansu Włocławskiego. Konkursy organizowane pod patronatem Ministerstwa Kultury przez włocławskie Muzeum pokazywały ogromy talent malarek zatrudnionych w fabryce. Pierwsze Biennale Fajansu Włocławskiego zostało zorganizowane z okazji 100-lecia założenia Fabryki Fajansu we Włocławku – w 1973 roku.
Powstanie wzorów fajansowych – tak znanych i powszechnych w każdym domu w okresie PRL-u – związane jest z osobami-projektantami i malarkami fajansu włocławskiego. Ważnym aspektem prezentacji popularnych Włocławków jest pokazanie osób-ceramików i dekoratorów, którzy często pracowali całe życie w fabryce fajansu. Wystawa zaprezentuje bogactwo form i różnorodność dekoracji – od epoki fajansu zw. Picasso, poprzez wszystkie etapy fajansu kwiecistego, aż do momentu upadku fabryki w 1991 roku. Wystawa czynna będzie do 31 stycznia 2021 roku.
Karolina Bandziak-Kwiatkowska
Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie:
A poniżej nagranie video z komentarzem kuratora wystawy – Karoliny Bandziak – Kwiatkowskiej
kurator i autor scenariusza wystawy: Karolina Bandziak-Kwiatkowska (Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej)
koordynacja i aranżacja wystawy: Danuta Pałys
wystawa zorganizowana przy współpracy z Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku
W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2 zmianie uległy zasady zwiedzania Galerii, które publikujemy na naszej stronie internetowej Galeria w czasie pandemii.
Początek 20.11.2020
ul. Gdańska 20
Koniec 01.02.2021
Wystawie towarzyszył katalog wydany przez Galerię Miejską bwa: Włocławki. Ceramiczne wyroby z Włocławskiej Fabryki Fajansu z lat 1952-91. Nakład wyprzedany.