Na wystawie Współczesna sztuka Litwy – OD NOWA zaprezentowane zostały prace 33 artystów: malarstwo, tkaniny, rzeźby, instalacje, performance i video art.
Jest to największa prezentacja współczesnej sztuki litewskiej w Polsce.
„O Litwie, dalibógże! mniej wiemy niż o Chinach” – żalił się Adam Mickiewicz w Paryżu w XIX wieku. Dziś, w wieku XXI wiemy coraz więcej o Chinach, jednak o Litwie wciąż bardzo mało. Tradycyjnie mamy przed oczyma obraz idylliczny rodem z „Pana Tadeusza”, czasem nie zapominamy o wspólnej 500-letniej historii Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Oraz o Matce Boskiej Ostrobramskiej i Wilnie. To niewiele. Od 1989 r., kiedy Polska stała się na powrót niezależną demokracją i od 1990 r., kiedy Litwa przestała być republiką radziecką, w obu krajach zaszło tak wiele przemian, że warto zmienić tradycyjny kąt spojrzenia na Litwę w Polsce i Polskę na Litwie. A najlepiej wzajemnie można się poznać poprzez kulturę. Od nowa.
Zwłaszcza, że po 2004 r. znów jesteśmy wspólnotą częścią Unii Europejskiej.
Wystawa „Współczesna sztuka Litwy „OD NOWA” nie jest pierwszą szerszą prezentacją sztuki litewskiej w Polsce po 1990 r., jest dokładnie piątą tego typu wystawą, jednak, jak dotąd, najpełniejszą i największą. Obejmuje malarstwo, rzeźbę i instalację, tkaninę, fotografię, video art, performance, grafikę i film. Poprzednie wystawy, jak np. „Czas osobisty. Sztuka Estonii, Litwy i Łotwy” w warszawskiej Zachęcie (1996), pokazywały pewien wycinek: 17 malarzy i autorów instalacji, albo skupiały się tylko na jednej dyscyplinie, jak „Inni to ja” w krakowskim Bunkrze Sztuki (2004) na video. W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy udało się bardziej wyważyć proporcje – obecne są gatunki klasyczne, jak malarstwo i rzeźba, a także tzw. zimne media: fotografia, instalacja, video art. Na przygotowywanej przez ostatnie 3 lata ekspozycji prezentowane są prace 33 artystów reprezentujących wszystkie aktualne tendencje i style sztuki litewskiej. Oraz generacje artystów. To ważne, zależało nam również na prezentacji przekroju pokoleniowego, wierzymy bowiem, że sztuka litewska nie zaczęła się dopiero po 1990 r.
„OD NOWA” jest wyrazem wiary w malarstwo, a szczególnie litewskie, zjawisko oryginalne i wybitne, oraz podobnie jak polskie niedoceniane na świecie. Miejmy nadzieję, że bydgoska wystawa będzie służyła szerszej promocji tego zjawiska. Tkanina litewska jest obok malarstwa jedną z najmocniejszych stron sztuki naszych sąsiadów, można wręcz stwierdzić, że w tej dziedzinie Litwa jest mocarstwem. To w Kownie i Wilnie odbywają się najważniejsze międzynarodowe triennale tkaniny, tu tworzą prawdziwe gwiazdy sztuki włókna w skali europejskiej i światowej. Dodajmy do tego świetnych fotografików i twórców video na najwyższym poziomie. Poznajmy sztukę litewską od nowa.
Na ostatnim Biennale w Wenecji Narodowa reprezentacja Litwy zdobyła Złotego Lwa świat już dostrzega Litwinów, dostrzeżmy ich i my!
Wystawa „Współczesna sztuka Litwy OD NOWA” w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy powstała przy współpracy z Galerią Meno parkas oraz Kowieńskim Oddziałem Związku Artystów Litewskich w Kownie, a w szczególności Panem Arvydasem ®alpysem oraz Panią Aurą Petrokiene z Wilna.
Nieoceniona była współpraca z Centrum Litewskim przy Ambasadzie Republiki Litwy w Warszawie i attache kulturalnym Panem Jurgisem Giedrysem oraz Panią Anną Szymańską.
Patronatem honorowym objęli wystawę: Ambasador Republiki Litewskiej
Pan Egidijus Meilnas
oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Konstanty Dombrowicz
Wystawie „Współczesna sztuka Litwy OD NOWA”, towarzyszy, wydany przez Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy, katalog-album poświęcony współczesnej sztuce litewskiej, bogato ilustrowany, o objętości ponad 300 stron, pierwsze tak szerokie opracowanie krytyczne na temat współczesnej sztuki litewskiej jakie trafia na nasz rynek wydawniczy. Album w polskiej i angielskiej wersji językowej.
Kuratorem wystawy oraz autorem katalogu-książki o sztuce litewskiej jest Krzysztof Stanisławski.
Impreza towarzysząca:
11 lipca godz. 21.00
Pokaz specjalny wideo art Augusta Varkalisa
„The cinema without a camera” 1995-2005
Wystawa- 2008.07.03 – 2008.08.17