A-21 THE JAPAN ART.
Na wystawie A-21 the JAPAN ART pokazane zostały prace pięćdziesięciu współczesnych twórców japońskich z grupy artystycznej A-21 z Osaki (skrót: Azja – XXI wiek). Wystawa miała charakter interdyscyplinarny – oglądać można było na niej: malarstwo, fotografie, obiekty, instalacje i filmy video artystów z Japonii. Unikalna kultura Japonii, wyrażona została tu zarówno za pomocą form tradycyjnych jak i współczesnych technik multimedialnych.
Na kierunek rozwoju kultury Japonii decydujący wpływ miało wyspiarskie położenie, jak również przyroda i klimat tego kraju. Zrozumienie sztuki i estetyki japońskiej przez Europejczyka jest tym bardziej trudne, że kraj ten przez długi czas nie miał styczności z kulturą europejską. Podstawowe zasady estetyki japońskiej związane są z relacją człowieka do przemijania i jego nostalgicznym dialogiem z naturą. Ideały estetyczne Japonii zbudowane zostały na pojęciach kruchości, marności, zmienności zjawisk. Tradycja japońska używa tu określenia „smutek rzeczy”. Wynika on z przekonania o konieczności zgodnego współistnienia z naturą, z której człowiek wychodzi i do której powraca. Powtarzające się w przyrodzie zmiany nasuwały z kolei refleksje o niepewności ludzkiego życia. Ten element nietrwałości postrzegany jest w estetyce japońskiej jako konieczny warunek piękna. Jednak relacje do natury przeniknięte były zawsze bardziej zachwytem niż lękiem przed nią.
Wystawa A-21 the JAPAN ART pokazuje, w jaki sposób wielowiekowe tradycje i założenia estetyczne przekładają się na język współczesnej sztuki japońskiej, w jakim stopniu historia i położenie geograficzne Japonii zdeterminowały odrębność tej sztuki oraz na ile przeniknęły do niej trendy panujące we współczesnej sztuce światowej. Japończycy przekonani są nadal o odrębności własnej kultury. Spojrzenie Europejczyka może być inne.
kuratorzy wystawy: Tomio Matsuda – A-21 International Art Exhibiotion Osaka
Danuta Pałys – Galeria Miejska bwa Bydgoszcz
Wystawa: 2006.09.01 – 2006.09.30