Obrazowanie morza to bardzo poważny sprawdzian dla malarza. Niejeden ze śmiałków poległ artystycznie przed potęgą morza. Ukształtowani przez morze pisarze stali się dla mnie przewodnikami w poznawaniu tego abstrakcyjnego żywiołu. Chciałam zawrzeć w obrazach coś z owej magnetycznej, potężnej siły. Zapisać ruch i przestrzeń wody.
Agata Jóźwiak
Malowane czarnym tuszem prace artystki ukazujące morze, rzeki i góry – zwykle spokojne, lecz nagle niespodziewanie groźne i nieprzewidywalne – to dowód, jak w lekkiej, szkicowej technice tuszowej i akwarelowej, wymagającej podporządkowania się manierze alla prima, można uchwycić nastrój i aurę przelotnej chwili. Trzeba wielu miesięcy i lat przyglądania się światu, by móc kilkoma pociągnięciami pędzla zatrzymać chwilę. Spoglądając na pejzaże Agaty Jóźwiak, podzielamy zachwyt artystki dla piękna i majestatu przyrody. Z mistrzostwem stosuje ona technikę monochromatycznego malarstwa tuszowego, co zawdzięcza prowadzonym od lat studiom sposobu malowania i dokonań dawnych mistrzów Wschodu parających się poezją i malarstwem.
Anna Katarzyna Maleszko
Wystawa prezentuje obrazy wykonane na papierze tuszem chińskim i japońskim. Powstały w latach 2017-2021 w Tatrach, na Pomorzu i nad Bałtykiem.
Agata Jóźwiak – W 2006 roku uzyskała dyplom z malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uczestniczyła w kursach doskonalących warsztat artystyczny m.in. z malarstwa iluminatorskiego oraz dalekowschodniego. Odbyła studia podyplomowe z historii sztuki w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka Narodowego Centrum Kultury w roku 2018 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022. Prowadziła warsztaty plastyczne wśród góralskich dzieci w ramach ogólnopolskiego programu „Kultura – Interwencje” organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. Autorka albumu: W głąb krajobrazu. Pejzaże Karpat Polskich. Należy do grupy malarskiej Ścieżka Tuszu. Popularyzatorka wiedzy o malarstwie, publikuje na temat wybranych zagadnień z historii malarstwa pejzażowego. Interesuje ją również związek malarstwa z poezją. Współpracowała z organizacjami ekologicznymi, m.in. z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze oraz z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego, wykorzystując swoje prace do działań służących ochronie przyrody. Głównym tematem twórczości malarki jest pejzaż. Od 2008 roku maluje polskie krajobrazy.
Prace swe wystawiała na wystawach indywidualnych, m.in.: w Galerii Antoniego Rząsy w Zakopanem i w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Wspólnie ze Ścieżką Tuszu obrazy prezentowała m.in.: w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku, w Galerii Władysława Hasiora Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, na Uniwersytecie Warszawskim (Pałac Kazimierzowski, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego), podczas 72. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach, a także w Tatrach: w schronisku górskim w Dolinie Roztoki oraz w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Prace w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Azji i Pacyfiku, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Muzeum Tatrzańskim oraz w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. Strona internetowa: www.agatajozwiak.com
kurator wystawy: Agnieszka Gorzaniak
04.02.2022 – 31.03.2022
ul. Gdańska 3