Uroczyste otwarcie wystawy: 27.11.2011 (niedziela), godz. 18.00
w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy ul. Gdańska 20
Wystawa czynna do 31.12.2011.
Organizatorami wystawy jest Festiwal Plus Camerimage oraz Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, a możliwa jest dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.
Andrzeja Wajdy nikomu przedstawiać nie trzeba – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz „Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych. Prawdziwa żywa legenda. Urodzony w 1926 roku w Suwałkach, Wajda od samego początku przejawiał inklinacje artystyczne. Najpierw zainteresował się malarstwem i studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, po czym wybrał ostatecznie kino, w 1953 roku wychodząc z pełną pomysłów głową z bram Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.
Napisać, że Andrzej Wajda wpłynął na oblicze polskiego kina to tak, jak gdyby stwierdzić, iż Czesław Miłosz był poetą. Jako twórca był jednym z założycieli polskiej szkoły filmowej, która mocno zaznaczyła pozycję rodzimego kina na światowej mapie kinematografii. Jako autor wypracował niezwykły styl, po którym z miejsca rozpoznaje się jego dzieła. Jako działacz udzielał się aktywnie w szeregu znaczących instytucji: był prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektorem artystycznym Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownikiem zespołu filmowego „X”. Jako promotor polskiego kina za granicą zdobywał najważniejsze nagrody na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą na czele. Amerykańska Akademia Filmowa uhonorowała go Oscarem za całokształt twórczości. Jako człowiek-instytucja nie tylko walczył o Polskę w swoich filmach, ale także pokazywał młodym i ambitnym ludziom drogę do realizacji swych marzeń, inspirując wielu przyszłych reżyserów. W 2001 roku w Warszawie założył wspólnie z Wojciechem Marczewskim Mistrzowską Szkołę Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (przemianowaną później na Szkołę Wajdy), której studenci i absolwenci coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na świecie. To właśnie w tym roku, swoje 10-lecie Szkoła Wajdy będzie świętować na 19. Plus Camerimage w Bydgoszczy.
Lista zasług Andrzeja Wajdy ciągnie się długimi stronicami; o samych stworzonych przez niego dziełach filmowych powstało i zapewne jeszcze powstanie wiele tekstów krytycznych i prac magisterskich. Jego filmy, zarówno te już ukończone, jak i te, które dopiero nadejdą, nieustannie będą motywować adeptów sztuki reżyserskiej do działania. Nagroda za Całokształt Twórczości dla Polskiego Reżysera, którą w tym roku otrzyma Andrzej Wajda, to podkreślenie jego wybitnych osiągnięć artystycznych, ze szczególnym uwzględnieniem poetyckiej, niemalże malowanej pędzlem strony wizualnej jego filmów.
W Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy publiczność tegorocznego Festiwalu PLUS CAMERIMAGE będzie miała wyjątkową okazję obejrzenia unikatowej ekspozycji dedykowanej twórczości Andrzeja Wajdy. Wystawa 55 rysunków Wajdy, które powstawały równolegle do jego działalności filmowej, stanowi wybór spośród ponad 300 dzieł opublikowanych w albumie Andrzej Wajda „Rysunki z całego życia”. Wydawcą albumu, jak i pomysłodawcą wystawy jest Antoni Rodowicz, wieloletni przyjaciel reżysera. Uroczyste otwarcie odbędzie się drugiego dnia Festiwalu w Galerii Miejskiej bwa, w niedzielę 27 listopada o godz. 18:00, w obecności autora rysunków, Andrzeja Wajdy. Wystawę będzie można oglądać do końca grudnia 2011. Kolekcję rysunków reżysera pozyskano na wystawę dzięki uprzejmości Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha” w Krakowie.