Zamierzeniem wystawy jest precyzyjne ukazanie i podkreślenie wszelkich kontekstów związanych z twórczością nazywaną Art-Brut. Poczuwamy się do tej decyzji zobowiązani znajomością tematu oraz znajomością wielu artystów, których twórczość posiada cechy tej sztuki. Co najważniejsze, że są to artyści bydgoscy, którzy już od 20 lat wyraźnie zaznaczyli swoją obecność i wartość, potwierdzając np. w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim im. Teofila Ociepki. Obszar naszej pracy i opieki nad osobami o problemach psychicznych oraz stosowana terapia poprzez sztukę przyniosła tak dobre rezultaty artystyczne. Efekty uzyskane w szpitalu, na Warsztatach Terapii Zajęciowej na ulicy Stawowej "Mega-Art" oraz "Łaźnia Miejska" pozwalają dysponować wartościowymi pracami. Dlatego uważamy, że tytuł "Bydgoskie Art-Brut" jest najbardziej odpowiedni. Zainteresowanie sztuką Art-Brut w Europie jest coraz większe i oczywiste, dlatego chcemy podkreślić "promocyjnie" istnienie rodzimych artystów mających wkład w koloryt kultury i sztuki w Bydgoszczy.
Alicja i Aleksander Araszkiewicz.
Wystawa czynna do 13 lipca 2014
Świat człowieka to w równej mierze świat wiedzy ścisłej, Iogiki, przemyślanych czynów, co twórczej intuicji, niepokoju, absurdu. Nauka jest narzędziem pierwszej, sztuka drugiej dziedziny naszego życia. Tak jak obraz uzyskuje pełnię życia dzięki światłom i cieniem, kontrastom i walorom, tak pełnia życia człowieka i jego poznanie są możliwe dzięki
najbardziej krańcowym doznaniom, nawet za cenę cierpienia /pathos/ jako patologicznego przekroczenia określonej granicy zwanej zdrowiem psychicznym. Z punktu widzenia ściśle lekarskiego choroba psychiczna jest zjawiskiem szkodliwym; często prowadzi do degradacji i zahamowania działalności twórczej, ale z perspektywy historii, poznania psychologicznego i wartości kulturowych poszerza ona wiedzę ludzką o takie obszary, których przyszłoby może żałować, gdyby je skreślić z dziejów ludzkości.
Antoni Kępiński 1972
Te słowa, wybitnego polskiego psychiatry są uzasadnieniem dla prezentacji twórczości plastycznej osób z zaburzeniami psychicznymi. Prace prezentowane na wystawie umożliwiają wszystkim zrozumienie, że osoby z zaburzeniami psychicznymi, tak jak i wszyscy ludzie poszukują własnej tożsamości, dążą do wolności i pewności, oczekują nadziei i samospełnienia. Choć ich wybory mogą być często niezrozumiane przez otoczenie, ale nie oznacza to wcale, że chorzy psychicznie to ludzie poza nawiasem, oni „inni” są obok nas ze swoim cierpieniem.
Aleksander Araszkiewicz
Państwo Alicja Witowska-Araszkiewicz i Aleksander Araszkiewicz od wielu lat wspierają i promują sztukę Nieprofesjonalną „ART BRUT”, w tym twórców z zaburzeniami psychicznymi.
Pani Alicja Witowska-Araszkiewicz
Jest kobietą z pasją, żoną uznanego profesora medycyny oraz matką trzech synów. Interesuje się sztuką, literaturą i sportem. Z zawodu jest specjalistą ds. reklamy i marketingu. Wraz z mężem prowadzi Centrum Zdrowia, Rozwoju i Kultury „Łaźnia Miejska” w dzielnicy Szwederowo w Bydgoszczy. Działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Przeciwdziałaniu Wykluczeniu Społecznemu Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „MOST”, również współpracuje z Warsztatami Terapii Zajęciowej „mega-Art”. Od dwóch kadencji zajmuje się działalnością samorządową. Jest Wiceprzewodniczącą Rady Powiatu, członkiem Komisji Edukacji, Kultury, Sportu, Polityki Społecznej, a także zasiada w Komisji Rozwoju Regionalnego i Rolnictwa.
W Dzielnicy Szwederowo założyła Komitet Społeczny działający na rzecz Rewitalizacji tej części miasta. Również bliska jej sercu jest rewitalizacja Śródmieścia oraz stare dzielnice naszego Regionu.
Pan prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz
Jest psychiatrą i psychoterapeutą (superwizorem), Kierownikiem Katedry i Kliniki Psychiatrii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest byłym Prezesem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, byłym Wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, byłym Członkiem Zarządu Polsko-Niemieckiego Towarzystwa Zdrowia Psychicznego. Jest członkiem Rad Programowych 5 czasopism naukowych, Zastępcą Redaktora Naczelnego Suicydologii Polskiej. Jest Konsultantem Wojewódzkim ds. Psychiatrii w województwie kujawsko-pomorskim. Jest Rzecznikiem Dyscyplinarnym PTP. Jest autorem i współautorem ponad 230 publikacji.
uczestnicy wystawy:
Ireneusz Bednarczyk,
Mikołaj Blachowski,
Jarosław Borowski,
Michał Garstka,
Patryk Gieryna,
Małgorzata Lehmann,
Piotr Marek,
Piotr Matuszek,
Sławomir Mianowicz,
Piotr Paprocki,
Adam Pycior,
Sława Radtke,
Jacek Szwagrzyk,
Marek Urbański,
Tomasz Wróbel
Otwarcie wystawy: 12.06.2014, godz. 18.00