W związku z zagrożeniem związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-COV-2 zmianie uległy zasady zwiedzania Galerii, które publikujemy na naszej stronie internetowej Galeria w czasie pandemii.
Oddech to łaska i narzędzie do własnego życia. Odnaleźć w sobie te miejsca doświadczania oddechu to droga do odnalezienia bezpiecznego miejsca w swoim czującym i myślącym ciele. Wystawa skomponowana z prac video, dźwięku wielokanałowego i zapachów ma charakter doświadczeniowy i w pewnym sensie może być spersonalizowana, nie przez autorki: artystkę i kuratorkę, lecz przez odwiedzające ją poszczególne osoby publiczności. Tak jak przepływ powietrza przy oddychaniu jest różny – lewym i prawym nozdrzem czujemy co innego, powstają więc dwa różne obrazy węchu – tak też dopiero łagodne doświadczanie swoim ciałem tego, co proponuje artystka w przestrzeni galerii, daje obraz tego, czym mogą być Poświaty.
Poświaty to jednocześnie wystawa i miejsce. Dzięki wielokanałowej instalacji dźwiękowej złożonej z szeptów i oddechów rejestrowanych na zewnątrz galerii, jak i w niej, artystka podkreśla głębię continuum zewnątrz-wewnątrz i tym samym, wskazuje na potencjał miejsca. Od początku pandemii nawiedzał mnie obraz sali wystawienniczej, która stałaby się jaskinią dźwięku. Byłam zdolna widzieć przestrzeń galerii pustą, tylko jako przestrzeń, choć pełną organiczności głosu. Dobrawa Borkała odważnie realizuje wizję redukowania rzeczy do ich esencji. Oddychanie jako dzieło sztuki jest w pewnym sensie tabu. Bo przecież i dlatego, że jest to proces biologiczny, kulturotwórczy, duchowy. Wypełnienie przestrzeni dźwiękiem oddechu i bliskim nam ewolucyjnie zapachem geosminy (czyli mokrej ziemi po deszczu) składa obietnicę miejsca publicznego i prywatnego, w którym możemy zanurzyć się w tym, co potencjalnie tak bardzo nam znane: w dźwiękach własnego oddychania.
Danuta Milewska
Dobrawa Borkała (ur.1990) artystka wizualna i oddechowa oraz psycholog, terapeutka EMDR, instruktorka metody oddechowej Buteyko. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych ENSBA w Paryżu i SWPS w Warszawie. Bada temat powietrza i oddechu oraz wytwarzanej przez nie atmosfery afektywnej. Rozwija projekt Synchronii Oddechowej w przestrzeni performansu, sztuk wizualnych, zapisu terapeutycznego i symbolicznego. Twórczyni Alfabetu Oddechowego.
Wydarzenia towarzyszące wystawie:
Lulu w poświatach. Mikrokoncert: Jurkiewicz, Borkała
ul. Gdańska 20
09.02.2021 – 28.03.2021
kuratorka: Danuta Milewska