Autorzy zdjęć filmowych ze wszystkich zakątków świata codziennie obserwują przez wizjery najróżniejsze konfiguracje życia i uwieczniają je, by podzielić się nimi z widownią. Przedstawiamy wyjątkową wystawę, podczas której po raz pierwszy będzie można podziwiać zdjęcia członków niemal wszystkich międzynarodowych stowarzyszeń operatorów zrzeszonych pod sztandarem ASC-IMAGO.
IMAGO (Europejska Federacja Autorów Zdjęć Filmowych) obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia oraz współpracy z ASC (Amerykańskim Stowarzyszeniem Operatorów Filmowych) i organizuje z tej okazji otwartą w dniach 12-19 listopada wystawę zdjęć nadesłanych przez stowarzyszenia członkowskie z całego świata. CAMERIMAGE i Galeria Miejska bwa udostępniły organizatorom wspaniałą przestrzeń wystawową.
Odkryj bogaty, zróżnicowany świat wizji fotograficznych operatorów filmowych z całego świata. Zapraszamy również na uroczysty poczęstunek w środę, 15 listopada o 19:00.
Najlepsze prezenty urodzinowe to te, które sami dajemy innym. Jeśli któraś z fotografii na wystawie IMAGO okaże się dla Ciebie szczególnie inspirująca, możesz wylicytować ją na aukcji na stronie www.imago.org. 100% środków wpłaconych przez zwycięzców aukcji zostanie przekazane Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce i na świecie.
Mam cichą nadzieję, że dzięki Camerimage zaczęto bardziej doceniać autorów zdjęć filmowych jako artystów. Przez 25 lat tłumaczymy na czym polega umiejętność dopowiadania za pomocą obrazu filmowego tego czego nie oddadzą dialogi i gra aktorów, reżyseria i praca scenografów oraz montaż.
Wszystko w tym zawodzie zaczyna się od umiejętnego wyboru miejsca ustawienia kamery i zbudowania kompozycji kadru. Dlatego zachęcam do obejrzenia wystawy fotografii autorów zdjęć filmowych IMAGO i ASC. Chciałbym podkreślić, że pierwsze spotkanie obu stowarzyszeń odbyło się podczas inauguracji naszego Festiwalu w 1993 roku. To wówczas, na Camerimage powołano do życia IMAGO. Przewodniczącym jury Camerimage był Vittorio Storaro, który zainicjował powołanie IMAGO. Członkiem jury był wtedy także Victor Kemper, prezydent ASC. Vittorio korzystając z tej okoliczności zaproponował rozpoczęcie dialogu między autorami zdjęć z Europy i Ameryki, dialogu o prawach autorskich, warunkach wykonywania zawodu i kwestiach dotyczących wartości artystycznych i uwarunkowań technologicznych sztuki zdjęć filmowych. Cieszę się, że po 25 latach ta współpraca nadal się rozwija. Chciałbym przy okazji złożyć wszystkim członkom IMAGO życzenia wielu sukcesów artystycznych i zawodowych, Złotych Żab na kolejnych festiwalach Camerimage, Oscarów i innych wyróżnień na festiwalach które w ślad za Camerimage zaczęły dostrzegać i doceniać kreatywność autorów zdjęć filmowych.
Marek Żydowicz, ASC, bvk
Dyrektor Festiwalu Camerimage
Świat operatorów w bezruchu
Operatorzy filmowi uwieczniają zwykle akcję filmu przy czasie naświetlania 1/25 sekundy. Część zdjęć prezentowanych na tej wystawie przedstawia rzeczywistość uchwyconą migawką otwieraną na zaledwie 1/1000 sekundy.
Członkowie federacji IMAGO to autorzy zdjęć filmowych, ale w większości przypadków są to również artyści zajmujący się tradycyjną fotografią.
Od wielu lat podziwiamy kunszt, z jakim uwieczniają na filmach ruchome obrazy. W ramach tej niezwykłej wystawy podczas festiwalu Camerimage będziemy się mogli przekonać, jak komponują kadry fotografii oraz jakie motywy i perspektywy najbardziej ich fascynują.
Wielu spośród artystów, którzy nadesłali zdjęcia, to prawdziwe legendy świata kinematografii. Możliwość zobaczenia, jak ich ogromne doświadczenie filmowe przekłada się na formę tradycyjnej fotografii, to wyjątkowa okazja, której nie można przegapić.
Paul René Roestad, FNF, prezes IMAGO
Wystawa: 12.11.2017 – 19.11.2017