Wystawa poplenerowa artystów Bydgoskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa
Jan Gordon ur. w 1955 r. w Bydgoszczy. Studiował w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu w pracowni projektowania wnętrz prof. Jana Węcławskiego i pracowni drzeworytu prof. Zbigniewa Lutomskiego. Dyplom uzyskał w 1983 r. Zajmuje się grafiką warsztatową i malarstwem, sztuką użytkową, w tym projektowaniem wnętrz i wystawiennictwem. Prace swoje przedstawiał na ośmiu wystawach indywidualnych i ponad sześćdziesięciu zbiorowych w kraju i zagranicą. Mieszka i pracuje twórczo w Bydgoszczy.
Cecylia Janeczek Matuszewska studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowniach prof. Tymona Niesiołowskiego i prof. Stanisława Borysowskiego. Dyplom uzyskała w 1961 r. Uprawia malarstwo i rysunek. Jest autorką dziewięciu wystaw indywidualnych. Uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych organizowanych w kraju i za granicą. Prace jej znajdują się w zbiorach muzeów i instytucji oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje twórczo w Bydgoszczy.
Janusz Maciej Kochanowski ur. w 1937 r. Pracuje twórczo od 1961 r. Dyplom architekta wnętrz otrzymał w 1963 r. w PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i monumentalnym, projektowaniem architektury wnętrz, grafiką reklamową, rysunkiem satyrycznym, projektowaniem form przemysłowych, wystawiennictwem. Jest autorem 13 wystaw indywidualnych oraz uczestnikiem ok. 135 wystaw ogólnopolskich i okręgowych z zakresu malarstwa i architektury wnętrz. Jego obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i zagranicą – Niemcy, Francja, Szwajcaria, Kanada, Finlandia. Jest autorem wielu projektów wnętrz hoteli, sanatoriów, biurowców, restauracji, kin oraz autorem i wykonawcą kilkunastu monumentalnych kompozycji mozaikowych. Jest prezesem ZPAP – Polska Sztuka Użytkowa Okręgu Bydgoskiego. Mieszka i pracuje twórczo w Bydgoszczy.
Jadwiga Kotlarczyk w latach 1956 – 1958 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Przez wiele lat zajmowała się tkaniną artystyczną (1985 – Wystawa Rzemiosł Artystycznych w Getyndze). Obecnie uprawia malarstwo sztalugowe. Uczestniczyła w wielu wystawach zbiorowych toruńskiego i bydgoskiego środowiska plastycznego. Prace jej znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje twórczo w Toruniu.
Włodzimierz Krzemkowski ur. w 1940 r. w Bydgoszczy. W latach 1962 – 1968 studiował w PWSSPL w Gdańsku w pracowni prof. S. Teisseyre`a. Dyplom ze specjalizacją malarstwa architektonicznego uzyskał w pracowni doc. Barbary Massalskiej. W 1979 powrócił z Gdańska do Bydgoszczy. Zajmuje się projektowaniem w zakresie wzornictwa przemysłowego, projektowaniem i realizacją mozaik i witraży, grafiką użytkową, sitodrukiem, fotografią i malarstwem. Uczestniczył w kilku wystawach środowiskowych sztuki użytkowej. Swoje dokonania artystyczne zaprezentował na wystawie indywidualnej w 1980 r. Mieszka i pracuje twórczo w Bydgoszczy.
Bydgoski Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków Polska Sztuka Użytkowa powstał w 1984 roku. Skupił projektantów różnych dyscyplin plastycznych. Nowo wybrany Zarząd postanowił zainaugurować początek swojej działalności organizacją pleneru artystycznego innego w charakterze od już istniejących. Tak narodził się Ogólnopolski Plener dla Projektantów pod hasłem Przetworzenie funkcji w formę, a obejmujący dwie dyscypliny: projektowanie oraz malarstwo.
Idea pleneru uzyskała aprobatę Zarządu Głównego Związku i wzbudziła duże zainteresowanie członków skupionych w dziesięciu okręgach. Plenery początkowo finansował Zarząd Główny. Dotacji również udzielał Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy. Program plenerów zainteresował firmy promujące Europlakat: Outdoor z Warszawy, Euro Plakat z Poznania, firmę komputerową Saba z Bydgoszczy i inne. Sponsorowanie plenerów przez te firmy trwało do momentu wprowadzenia zmian w systemie podatkowym, kiedy zlikwidowano możliwość odpisów od podatku na rzecz kultury.
Początkowo plenery odbywały się w różnych miejscowościach. Od 1993 roku umiejscowiły się w Ośrodku Mikotor w Funce w Borach Tucholskich i odbywają się w tym miejscu po dzień dzisiejszy. Komisarzami plenerów byli: Waldemar Kornacki, January Gaca, Ryszard Schneider, Wiesław Borożyński, Halina Krzemkowska, Andrzej Tomczyk i od wielu lat Janusz Maciej Kochanowski. W pierwszy dwudziestoleciu działań plenerowych powstało szereg intersujących projektów z zakresu projektowania wnętrz, plakatu, grafiki reklamowej, form przemysłowych i meblarskich oraz szereg ciekawych prac malarskich. Powoływane było jury oceniające i nagradzające najlepsze realizacje. Początkowo w plenerach uczestniczyło bardzo liczne grono artystów z Polski, Serbii, Czarnogóry, Litwy, Rosji. Kłopoty finansowe zmusiły organizatorów do ograniczania ilości zapraszanych twórców. Jednocześnie skrócono czas trwania tych spotkań artystycznych ( z 30 do 20 dni) i stały się one tylko i wyłącznie plenerami malarskimi. W ostatnim dziesięcioleciu plenery odbywają się dzięki dotacjom Urzędu Miasta Bydgoszczy i własnym wkładom finansowym ich uczestników.
Janusz Maciej Kochanowski