Ireneusz Kopacz jest laureatem 2 edycji POLYGONUM (WYSTAWA SZTUKI TWÓRCÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO, październik – listopad 2010). Nagrodą za zajęcie 1 miejsca jest wystawa indywidualna w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy wraz z katalogiem. Na wystawie pokazane zostaną najnowsze prace Ireneusza Kopacza.
Składniki do swoich pejzaży Ireneusz Kopacz znajduje wokół siebie. Może to być fragment starej fotografii, zdjęcia satelitarnego, mapy, planu miasta, gazety, książki, wykresu. Historia sztuki, literatura i muzyka są dla malarza niewyczerpanym źródłem inspiracji. Zauważone przez artystę obiekty ludzkiej kultury stają się często inspiracją do powstania obrazu lub przyczyną szukania kolejnego przedmiotu. Jedno znalezisko powoduje następne, tak jak jedno zdarzenie wywołuje kolejne, jedna idea rodzi drugą, ciągłe stawanie się, ciągłe następstwa; rytm kolejnych zdarzeń. Każdy obraz artysty zaskakuje inaczej. Komponuje je w zamkniętym w kwadrat (15 x 15 cm) niewielkim formacie. Naznaczone przez czas i człowieka fragmenty karty albumu, książki, strzępy gazety, mapy wraz z napisami budują pejzaż dialogu. Dialogu przeszłości z teraźniejszością, realności z abstrakcją, powagi z żartem, czy wreszcie nieśmiałości z odwagą. Malarz unaocznia w ten sposób własny, jedyny i niepowtarzalny świat, schematyzuje rzeczywistość i urealnia imaginacje. Widzi rzeczywistość zmanipulowaną przez człowieka, dla jego dobra i wygody, a może i zatracenia. Faktura odgrywała zawsze bardzo ważną rolę w twórczości Ireneusza Kopacza. W Kolekcji nastrojów ma ona jednak charakter zdecydowanie bardziej różnorodny. Jest odmienna w każdej pracy, inne ma zadania w budowie kompozycji staje się niejednokrotnie jej podstawą. Przy stonowanej kolorystyce faktura układa rytmy i przestrzenie, tworzy harmonię. To właśnie harmonia form i koloru jest najistotniejszym wyróżnikiem jego malarstwa. /…/
Anna Kroplewska-Gajewska /fragm. tekstu z katalogu do wystawy/
Ireneusz Kopacz, ur. w 1967 roku w Jaśle. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Lecha Wolskiego w 1996 roku. Członek ZPAP. Od 1997 roku asystent, a od 2004 adiunkt w Zakładzie Malarstwa Instytutu Artystycznego Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Od 1997 roku kilkanaście wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
otwarcie wystawy: 23.09.2011, godz. 18.00
Wystawa czynna do 6 listopada 2011.
kurator wystawy – Danuta Pałys