Janusz A. Bałdyga urodził się w Bydgoszczy w 1946 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom obronił w 1973 roku. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Swoje obrazy prezentował na pokazach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w latach 1974-1989.
W Bydgoszcz zadebiutował w 1974 roku wystawą w Małym Salonie Sztuki. Ostatnia ekspozycja jego prac w naszym mieście odbyła się w Salonie Sztuki Współczesnej BWA w 1990 roku. Przez ćwierć wieku nie wystawiał swoich prac. Obecna wystawa prezentuje serię najnowszych dzieł, uzupełnioną kilkoma obrazami z lat minionych.
„Janusz A. Bałdyga wykazuje wciąż zdumiewającą konsekwencję w tworzonych obrazach, stale drążąc formę odkrytą przez lata, będącą jego twórczą wizytówką. To, w warstwie pierwszej, oczywiste nawiązania do bogatej, wizyjnej twórczości René Magritte’a i jego niepowtarzalnego surrealizmu, ale przecież dzieła te mają też indywidualny wymiar, stają się daleko idącą modyfikacją, rozwinięciem intelektualnym i malarskim komentarzem. Będąc wariacją, dokumentują także rzetelność artysty wobec własnej podświadomości, chęć wydobywania z nicości tego, co rodzi się w umyśle na jawie i we śnie, ze szczególnym uwzględnieniem momentów onirycznych. (…) Artysta posiadł niezwykłą umiejętność modelowania świata nierzeczywistego, w którym nic nie ma sensu i zarazem wszystko zyskuje wartość symboliczną, naddaną w stosunku do realnych kształtów, miejsc i osób. W stosunku do snu, który pojawia się w chwili zamknięcia dnia, są to przestrzenie wyraziście wybarwione, ale przecież żadne malarstwo nie byłoby w stanie oddać matowej fragmentaryczności, nagłych zdławień i rozświetleń sennych – zawsze artysta próbuje nakłonić widza do przyjęcia jego wizji i interpretacji. W tym przypadku barwa odgrywa ogromną rolę i staje się znakiem firmowym Bałdygi, zyskuje odpowiednie nasycenie i pojawia się w ostrych, kontrastowych zderzeniach. Paradoksalnie staje się to siłą obrazów, których nie można pominąć, zmarginalizować w natłoku powstających stale dzieł. ”
(Dariusz Tomasz Lebioda Na granicy jaźni i nieskończoności ‒ fragmenty)
Początek 9.03.2018, godz. 18.00
Galeria Kantorek, ul. Gdańska 3
kurator Elżbieta Kantorek
Koniec 7.04.2018