Janusz Michalski zajmuje się fotografią od kilkunastu lat. Pasjonowała go przez całe życie. Jego zainteresowania są rozległe od makrofotografii, fotografii przyrody do fotografii portretowej. Jego prace znalazły się na okładkach książek, w folderach informacyjnych, w książkach, albumach, kalendarzach, były publikowane w codziennej prasie i czasopismach; zdobią wnętrza domów i instytucji. Janusz Michalski uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych poświęconych makrofotografii, przyrodzie, Bydgoszczy, Kanałowi Bydgoskiemu. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Najważniejsze dla niego cykle to: Śniadanie na trawie (2004), Kanał Bydgoski (2005, 2006), Lepidoptera (2006), Makromania (2007), Wyobrażam sobie (2008), Teatr jednej aktorki (2011), Jak kwiaty (2012), Uczynione z wielu (2014).
Przestrzeń limitowana Janusza Michalskiego powstawała przez kilka ostatnich lat. Tworzy ją seria czarno-białych zdjęć z przedstawieniem jednej postaci, której towarzyszą różnego rodzaju rekwizyty. Postać to dziewczyna lub młoda kobieta, zawsze samotna w nieokreślonej, pustej przestrzeni pomieszczenia, smutna, zadumana, skupiona na swoich myślach. Przedmioty, które są także bohaterami fotografii, dopełniają znaczeń poszczególnych kadrów. Postać i przedmiot wyznaczają narrację sceny. Łączy je pewnego rodzaju poetyka i jednocześnie tworzą kontrast – młodej osobie towarzyszą rzeczy stare, zniszczone, z zawartą w nich historią: stół kuchenny, odrapane krzesło, mocno sfatygowane trzewiki, adapter, niemodny już w formie budzik, aparat telefoniczny, żelazko czy przeczytana, już przez wielu, książka. Postaciom często towarzyszą zabawki: miś, lalka, ważka, żuczek, imitujące żywe organizmy w samotności osób na fotografiach.
Przedmioty należą do autora zdjęć, do jego przeszłości i wspomnień. To on aranżuje poszczególne sceny, wprowadza postać-aktorkę, której obecność wieńczy i zamyka budowaną kompozycję i nadaje sens przedstawieniu. Janusz Michalski najpierw występuje w roli reżysera, buduje scenariusz każdej sceny rozkłada rekwizyty, wybiera oświetlenie i już wie jak usytuować swoją modelkę. Szuka osób (modelek), które potrafią zrozumieć istotę jego działań, odczuć jego wrażliwość, jego postrzeganie kobiety, kobiecej natury i wyrażą zgodę na zaistnienie w jego świecie wyobraźni.
Janusz Michalski pracuje w skromnych warunkach, nie ma atelier z bogatym wyposażeniem na tymczasowe studio przekształca pomieszczenie swojego domu; nie ma specjalistycznego oświetlenia wykorzystuje zwyczajne żarówki. Bardzo starannie przygotowuje swoje miejsce pracy i robi dobre warsztatowo zdjęcia. Napisał: Wiem, że aby dobrze fotografować trzeba polegać na własnych wrażeniach, pokazując to na fotografiach.
W ten sposób powstała seria zdjęć czarno-białych, lirycznych, z małą dozą erotyzmu, skromnych czy prostych w formie, ale poetyckich w przekazie.
otwarcie wystawy: 27.03.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 25.04.2015