Podręcznik pisany i ilustrowany dla siódmoklasisty stał się polem konfrontacji doświadczenia i wspomnień, wiedzy wyuczonej i praktyki, stał się przestrzenią pejzażem do studiów z natury. Od 2007 roku, w ramach założenia artystycznego, powstają prace malarskie, których inspiracją są opracowania graficzne zawarte w podręcznikach, instrukcjach, tablicach, prospektach, a które dotyczą, ogólnie mówiąc, fizyki.
Tworzone są równolegle do cyklu obrazów i rysunków o tematyce architektonicznej, rozpoczętego w 1997 r. Poruszam się wówczas w przestrzeni określonej przez elementy architektoniczne, komponując je w układy nawiązujące do klasyki architektury europejskiej. Badam możliwości wyrazowe płaszczyzny malarskiej i linii oraz zależności między geometrią kompozycji a czynnikiem emocjonalnym. Przeniesienie grafiki informacyjnej w rzeczywistość obrazu, rozszerza jego funkcję, wykorzystując jej obiektywność do stworzenia innej narracji. Kilka przedmiotów użytych w doświadczeniach naukowych, obdarzonych jest na płaszczyźnie obrazu „innym życiem” w niekończącym się procesie objaśniania i tłumaczenia, które nie dokonuje się na ogólnie przyjętych zasadach. Pozostaje układ form z ich tektoniką, usytuowanie, oddziaływanie na siebie w zależnościach kompozycyjnych i przestrzennych.
Rytmiczne podziały tabel i pól do wypełnienia logiczną treścią stają się miejscem prób usystematyzowania i uporządkowania obserwacji i wrażeń. Pojmowany przeze mnie obraz – w tym malarski zawiera pewien zasób informacji niesionych przez swoją wizualność, takich jak : rozkład barw, opracowanie powierzchni, rozmiar, substancja materialna, treść symboliczna ,znak, cechy dynamiczne, narracja, reprezentatywność etc.
Jest ekspresją autora, ale odnosi się do otoczenia, bezpośrednio lub pośrednio, wykorzystując wrażliwość, entuzjazm lub zwykłą cierpliwość odbiorcy dzieła. Jest autorefleksją gdyż jest oglądany wiele razy (za każdym razem inaczej). Pozbawiony komentarza rodzi i sugeruje własne interpretacje.
Jarosław Sankowski sierpień 2011
Jarosław Sankowski ur. 1962 r. w Bydgoszczy. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1987 r. otrzymał dyplom z zakresu malarstwa i grafiki w pracowni prof. Jerzego Zabłockiego. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i grafiką użytkową. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych. Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W nawiązaniu do wcześniejszych pokazów prac z cyklu „grawitacja” przygotowałem wystawę malarstwa pod nazwą „reakcja”.
otwarcie wystawy: 7 października 2011, godz. 18.00
wystawa czynna do 29.10.2011