Wystawa prezentuje studenckie projekty ławek miejskich zaprojektowanych dla naszego miasta. Są to prace studentów kierunku wzornictwa oraz architektury wnętrz Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego, opracowane na konkurs ogłoszony przez Wydział Promocji Urzędu Miasta Bydgoszczy. Głównym założeniem konkursu było stworzenie niebanalnych, oryginalnych form i miejsc, przeznaczonych do odpoczynku, relaksu i spotkań mieszkańców. Miejsc i form, które integrują, skłaniają do rozmów, ale dają też odrobinę wytchnienia i izolują nas od codziennego zgiełku, stanowiąc jednocześnie ciekawe uzupełnienie naszej najbliższej przestrzeni i otoczenia, tworząc je piękniejszym pod każdym względem, również coraz bardziej docenianej małej architektury.
W wyniku konkursu, otrzymaliśmy bardzo wiele ciekawych i oryginalnych ławek, całych przestrzeni i kompleksów wypoczynkowych, miejsc niebanalnych, które ubarwiają nasze miasto, naszą najbliższą przestrzeń. Dodają kolorytu otoczeniu, w którym żyjemy i przebywamy na co dzień. Tworzą w nim miejsca bardzo zindywidualizowane, wyraziste, jakże potrzebne naszemu miastu, by nadać mu charakter, dodać mu tak niezbędnego ciepła, które powoduje, że żyje i mieszka nam się tu przyjemniej.
Na wystawie możemy zobaczyć projekty proste i czytelne pod względem formy, jak i pomysły bardzo rozbudowane i bogate pod względem swej stylistyki, mocno zaznaczające swą obecność w przestrzeni. Możemy obejrzeć tu propozycje, które pięknie komponują się z otoczeniem jak i takie, które stanowią kontrast z nim, dominując, tworząc nową jakość tej przestrzeni, zmieniając ją i określając od nowa.
Zobaczymy tu również i inne projekty studenckie, przygotowane i opracowane przez studentów wzornictwa dla Bydgoszczy, m.in. rewitalizację wiaduktu przy ul. Kaliskiego czy nową aranżację ul. Długiej. Projekty, które podobnie jak projekty ławek, pokazują ile można jeszcze fantastycznych rzeczy zrobić w naszym mieście i jak dobrze radzą sobie z tym nasi młodzi projektanci.
/dr Romuald Fajtanowski /
Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Agata Bryk (II rok wzornictwa)
drugie Anna Cichosz (II rok wzornictwa),
trzecie Ewa Grzelczak (II rok wzornictwa).
Wyróżniono prace Martina Tarasińskiego, Moniki Pulikowskiej, Justyny Walczak, Marii Daleckiej.
otwarcie wystawy – 09.10.2014, godz. 18.00
wystawa czynna do 26.10.2014
wstęp wolny