Wystawa Marta Czarnecka. Zdarzenia (nie)prawdziwe jest nagrodą specjalną dla artystki przyznaną przez Galerię Miejską bwa w Bydgoszczy w 25. Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015. Na wystawie Marty Czarneckiej pokazane zostaną 3 cykle malarskie: „Symbiotyczne obiekty-zdarzenia”, „Błędne narracje. Zdarzenia równoległe”, „Re-interpretacje” oraz 2 instalacje: „Stany ulotne” i „Jeden dzień. Defragmentacja pamięci”.
Malarstwo Marty Czarneckiej charakteryzuje dyskretny, nostalgiczny urok. Drążenie w ciepłym jeszcze amalgamacie pamięci lat młodości skutkuje powstaniem niezwykle uwodzicielskich obrazów. Piękni, dwudziestoletni bohaterowie zapełniają kolejne kadry „Aktów samoświadomości”, „Re-interpretacji”, czy „Błędnych narracji…” i ukazują odbiorcy swoją przeszłość. Jej obrazy nie odnoszą się jednak do przeszłości. To przede wszystkim malarstwo pamięci.
Czarnecka zapętla formę, przekształca materię pamięci, konfabuluje. Przedstawia obraz pamięci, która przekłamuje obrazy przeszłości. Rzeczywiście jej obrazy pamięci kłamią, jednak tylko przy założeniu, że oczekujemy od pamięci mówienia jednej, jedynie słusznej, wersji prawdy. To nie jest trywialna opowieść, o tym, co się wydarzyło, Czarnecka podejmuje próbę objęcia malarskim gestem pamięci o tym, jak było. Tworzy cykle malarskie. Świadomie obiera strategię dopowiadania tematycznego wątku w kolejnych pracach. Ukazywanie zagadnienia z wielu punktów widzenia jest doskonałym odzwierciedleniem sensu jej projektów, zaprzeczenia istnienia jednej tylko prawdy bytu, jednej narracji życia.
Różne perspektywy odsłaniają kolejne warstwy pamięci, kolejne warstwy złożonej rzeczywistości, w której żyjemy. W każdym kolejnym obrazie pobrzmiewa echo poprzednich doświadczeń i wspomnień. Każda kolejna realizacja przynosi również nowe spojrzenie na to, co się wydarzyło oraz jak kształtuje się w związku z tym „tu i teraz”, które warunkuje to, jak będziemy postrzegać to, co wydarzy się w przyszłości. Obrazy rodzą się z obrazów, przywołując słynne powiedzenie Zdzisława Kępińskiego: „sztuka rodzi się ze sztuki”.
/Magdalena Dworak-Mróz, fragment tekstu do katalogu wystawy Marty Czarneckiej Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy, 2019/
Marta Czarnecka (ur. w 1991 r. w Tarnowskich Górach) – mieszka i pracuje w Tarnowskich Górach; zajmuje się malarstwem i instalacją. W 2015 r. uzyskała dyplom magisterski z wyróżnieniem z Malarstwa w Pracowni prof. Ireneusza Walczaka w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Obecnie – doktorantka w zakresie Malarstwa na macierzystej uczelni. Miała 7 wystaw indywidualnych i brała udział w ponad 40 wystawach grupowych. Najważniejsze nagrody i wyróżnienia: 2018: II Nagroda – III Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Leona Wyczółkowskiego; 2017: Nagroda Angelus – I Przegląd Sztuki Współczesnej „Nowa Awangarda”; laureatka V G.PART – Gliwickiego Przeglądu Artystycznego; 2016: Nagroda Równorzędna – XXII Ogólnopolski konkurs sztuki im. Vincenta Van Gogha; 2015: Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego – 9. Edycja Triennale Grafiki Polskiej; Nagroda Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, Nagroda Pisma Artystycznego FORMAT – Promocje 2015, 25. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych; 2014: Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; I nagroda Prezydenta Bytomia – XV Festiwal Sztuki Wysokiej.
kurator: Danuta Pałys
Początek: 17.01.2019, godz. 18.00
ul. Gdańska 20
Koniec: 17.02.2019