Po raz kolejny bydgoszczanie będą mogli zapoznać się z sztuką performance. Galeria Miejska bwa zaprasza na „Noce z performance”, które rozpoczną się w piątek o godz. 20.00.
Tematem przewodnim „Nocy z performance” będzie hasło „Nienawiść”. Prezentacje odbywać się będą zarówno w Galerii Miejskiej bwa jak również w przestrzeni miasta – na Placu Wolności. Artyści podejmujący w swoich pracach problem nienawiści muszą postawić pytanie: co jest źródłem nienawiści w życiu człowieka. Gdzie nienawiść usadawia swoją niezwykle silną moc, jakie skutki wywołuje w kontaktach międzyludzkich, w życiu społecznym. W jakim czasie i w jakiej przestrzeni nienawiść wywołuje negatywne zachowania. Czy potrafimy odkryć, zneutralizować, unicestwić ją w nas samych. Realizowane prace nie będą oczywiście zawierały odpowiedzi na postawione pytania. Mają ukazać istniejący problem w kontekście życia osobistego, stosunków międzyludzkich, narodowych, układów politycznych, finansowych, społecznych i religijnych. Celem jest nie tylko postawienie pytań zilustrowanych przez artystów, ale również próba indywidualnych odpowiedzi odbiorców prezentacji i umiejętność radzenia sobie z tą destrukcyjną emocją.
Noce z performance odbędą się:
25.06.2010 od godz. 20.00 w Galerii Miejskiej bwa
26.06.2010 od godz. 12.00 na Placu Wolności
uczestnicy:
Michele Mariano /Włochy/
Christian Rainer /Włochy/
Nicola Macolino e azzurra /Włochy/ (para artystów)
Arvydas Żalpys /Litwa/
Wacław Kuczma /Polska/
W piątek zagra również zespół „Sing Sing Penelope”
Poniżej w kilku słowach idee niektórych artystów:
Michale Mariano zada pytanie czy muzyka potrafi wyzwolić nienawiść. W świecie w którym żyjemy pewne utwory muzyczne (np. hymny narodowe) wyzwalały i wyzwalają w nas ogromne pokłady uczuć, również negatywnych, związanych z nienawiścią. Jego performance jest artystyczną propozycją z pytaniem – refleksją dotyczącą naszych codziennych działań.
Christian Rainer zainteresował się ideą okna. Okno to symbol podziału, ale i łączenia świata zewnętrznego i wewnętrznego, publicznego i prywatnego, krajowego i nieznanego. Ta różnica sugeruje idee „inni przez siebie” oraz egocentryczną wizję świata, która jest jednym z źródeł ludzkiej nienawiści. Artysta stymulując swoją pracą idee okna chce spróbować dokonać wyłomu pomiędzy dwoma narodami i usunąć różnice pomiędzy światem zewnętrznym i wewnętrznym.
Nicola Macolino i Azzurra De Gregorio – ich performance składa się z trzech faz, z których pierwsza trwa już od pewnego czasu, a ostatnia zakończy się spektakularnie w sobotę na Placu Wolności w samo południe. Artyści uznając, że nienawiść jest łatwa szukają jej przyczyn przeprowadzając swego rodzaju śledztwo i przedstawiając jego wyniki. Nie poprzestają jednak na tym i zamierzają dokonać pewnych mistycznych działań aby dotrzeć do ich prawdziwej esencji.
Arvydas Žalpys – przedstawi zapis aktywności społeczeństwa litewskiego w ciągu jednego dnia: 16 września 2008 roku. Co Litwini robią, jaką przejawiają aktywność, dokąd zmierzają. Państwo litewskie zastyga, obumiera kulturowo i gospodarczo. Bezczynność, miałkość i niechęć podejmowania trudnych wyzwań. Zachowawczość i lekkość życia. Bezkrytyczny stosunek do pojawiających się postaw kulturowych. Widoczny we wszystkich wymiarach życia społecznego chłód, obojętność i ogólny brak zainteresowania rozwojem i postępem. Narastająca zmarzlina, pokoleniowy zastój zmienia się w niebyt.
Poniżej ogólny opis ich dotychczasowych działań:
NICOLA MACOLINO
Nicola Macolino, reżyser, grafik i artysta plastyk, urodził się w S. Croce di Magliano (Włochy) w 1974 roku. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Urbino, od 1998 r. pracuje jako scenograf filmowy i firmami których projekty prezentowane były w całej Europie. W 2000 roku zakłada „Centro di ricerca culturale Abraxas”, stowarzyszenie które tworzy przedstawienia teatralne, pracuje tam jako reżyser, projektant kostiumów i oświetlenia. W 2006 roku ukazała sie jego książka o sztuce „Makkine (O) scenike”, która jest dokumentacją jego działalności teatralnej od 1998 do 2006 roku. Jest członkiem komitetu naukowego czasopisma o sztuce „ALI” (pod redakcją Gian Ruggero Manzoni), gdzie zajmuje się kinem i teatrem. W 2008 r. wydał swoją drugą książkę „Il sonno di Macbeth”. Jako artysta plastyk uczestniczył w wielu wystawach sztuki współczesnej.
AZZURRA De Gregorio
Azzurra De Gregorio, aktorka i performerka, urodziła się w Termoli (Włochy) w 1985 roku. Ukończyła „International acting school of Rome”. Od 2002 r. jest członkiem C.r.c. Abraxas, stowarzyszenia kulturalnego zainteresowanego eksperymentowaniem różnymi językami sztuki. Pracowała i uczyła się z artystami i reżyserami takimi jak Romeo Castellucci (Societas Raffaello Sanzio), Emma Dante, Phil Minton, Gian Ruggero Manzoni, Giovanna Summo, Nieves Olcoz. W 2010 roku wyreżyserowała swój pierwszy krótki film „Virgen”.
W 1990 Christian Rainer rozpoczął swoją twórczość artystyczną. Jego badania teoretyczne i poetyckie rozpoczęły się od relacji pomiędzy ciałem i psychiką, a następnie przekształciły się w konkretne zapytania dotyczące ostatecznego znikania istoty ludzkiej. W zależności od specyfiki każdego pojedynczego projektu, artysta wykorzystuje różne dziedziny sztuki, takie jak fotografia, wideo, instalacje, dźwięki, słowa, obrazy itp., Wierzy, że priorytetem jest koncepcyjne podejście przed stworzeniem dzieła sztuki, ponieważ to ono może zdeterminować formę dzieła.
Jego prace coraz bardziej i bardziej koncentrują się na idei Epifania, dąży on do raczej do jego ujawnienia i pogłębienia, a nie wprowadzenie nowych elementów. To przekonanie prowadzi artystę do coraz bardziej dyskretnego podejścia w swojej pracy, w celu wzmocnienia cech ukrytych w samej istocie rzeczy. Rainer uważa rozsądny świat jako cudowną zagadkę, gdzie rzeczy widoczne są przejawem nieprzeniknionej manifestacji wcześniej istniejących i magicznych istot, a tajemnica może być ujawniona poprzez oryginalną reinterpretacje relacji pomiędzy różnymi naturami, z dokładnymi zamiarami manipulowania i stworzenia pewnego rodzaju chimery: wypowiedzi poszczególnych archetypów. Ostatnie prace skupiają się na kontemplacyjnym aspekcie, który ujawnia pragnienie artysty poszukiwania prawdy o rzeczach przez przesłuchanie ich, pomijając podmiotowości artysty – jako zwykłego wyrazu ludzkiej nietrwałości.
Arvydas Žalpys urodził się w 1955 roku. Mieszka i pracuje w Kownie, gdzie zdobył wykształcenie artystyczne (Szkoła artystyczna, Studio Rysunku B. Klova). Jako artysta zajmuje się malarstwem na płótnie, szkle i innych powierzchniach – często niestandardowych. W 1997 został dyrektorem galerii litewskich artystów sztuki „Meno parkas”, oraz rozpoczął szeroką współpracę z artystami z innych krajów Europy. Jego prace są regularnie wystawiane na Litwie, a także widoczne we Francji, Niemczech, Norwegii i Wielkiej Brytanii i Polsce (głośna wystawa: Współczesna sztuka Litwy – Od Nowa).
Sing Sing Penelope
Skład: Wojciech Jachna – trąbka, Rafał Gorzycki – perkusja, Daniel Mackiewicz – rhodes piano
Członkowie septetu Sing Sing Penelope po intensywnej pracy nad projektem „Elektrozgrzyt” , którego owocem jest właśnie wydany album „Electrogride” rozjechali się po Europie odpoczywać i realizować nowe kolejne projekty.
Trzech muzyków SSP rodem z Bydgoszczy wciąż realizuje artystyczne wizje tego przedsięwzięcia i rozwija jego zagadnienia tworząc krótkoterminowy zespół „Sing Sing Penelope Electrogride Trio”.
www.singsingpenelope.com
25-26.06.2010
ul. Gdańska 20