10 grudnia 2011 roku w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy nastąpi otwarcie wystawy „Ogród marzeń” prezentującej współczesną sztukę albańską prawie zupełnie nieznaną polskiemu odbiorcy.
Albania przez wiele lat zniewolona, izolowana, walcząca o przetrwanie i zachowanie tożsamości narodowej, próbuje odzyskać należne jej miejsce w zjednoczonej Europie, należne ze względu na wielowiekową kulturę – jedną z najstarszych w rodzinie państw europejskich – którą z wielka determinacją kultywują i chronią przez wieki zaborów i okrucieństw jakich doznali jako naród. Stanowi to również płaszczyznę wspólnych doświadczeń Polski i Albanii, wspólnych dążeń wyzwoleńczych i problemy w budowaniu społecznego i kulturowego ładu. Jest to doskonała okazja do prezentacji najnowszej sztuki Albanii, sztuki nowego oddechu. Pokazania siły i podobieństw zniewolonych społeczeństw, ich pragnień, witalności i kreatywności.
Prezentacja wystawy w Polsce da możliwość opowiedzenia losów narodu rzuconego w wir bezkompromisowej walki, wielkich i zaborczych interesów ideologii, ekonomii, pożądania władzy zmiatającej wartości ludzkie i egzystencjalne. Ten bagaż jest przyczyną pojawienia się jednocześnie języka operującego tradycyjną formą i historycznym odniesieniem budującym formy oparte o nowoczesność, mające w sobie obraz przyszłości.
Wystawa ma ukazać opierające się na doświadczaniu społecznym działania wielokierunkowe pod względem formy jak i treści. Postawy artystyczne współczesnej Albanii. Pamięć historii i jednocześnie pragnienie przyszłości objawiające się w wielogatunkowości działań twórców. Od malarstwa, poprzez formy przestrzenne / w tym instalacje video /, fotografie , performance do nowych mediów. Polski widz będzie miał możliwość porównania dążeń tamtejszego społeczeństwa wyrażonych językiem artystów obrazujących przemiany w nowatorskim wyrazie malarstwa, przetwarzanym cyfrowo obrazie fotografii czy w popularnym języku nowych mediów. Wszystkie formy wypowiedzi obracają się wokół historii, tożsamości Albańczyków w kontekście kultury i historii Europy.
Projektowana wystawa ma unaocznić polskiemu widzowi złożoność kultury, pokazać ten zapomniany kraj poprzez jego współczesne realizacje. Ukazać, pomimo pewnej odrębności, jej nieodłączny element europejskiego ogrodu marzeń. Ogrodu w którym wyraz i stosunek do odmienności wszelkiego rodzaju jest wartością nadrzędną, pamiętających swój czas przeszły Albańczyków. Niebywały czas grozy który zachował w nich szeroka przestrzeń tolerancji i zrozumienia co przejawia się w ich artystycznych realizacjach.
W wystawie, trwającej do 27 lutego 2012 roku, będzie brało udział 26 twórców mieszkających na terenie Albanii oraz 2 artystów albańskich mieszkających i pracujących na terenach dzisiejszego Kosowa.
Wystawa sztuki albańskiej w takim ujęciu, tak mocno rozbudowana pod względem formalnym i treściowym z udziałem artystów reprezentujących wszystkie pokolenia jest projektem nowatorskim nie tylko na skalę europejską, ale również światową. Bydgoska wystawa będzie największą jak do tej pory wystawą współczesnej sztuki albańskiej jaka kiedykolwiek była prezentowana.
Wykłady towarzyszące wystawie „Ogród Marzeń”
16.01.2011 (niedziela) godz. 16.00
Rigels Halili
Komunizm po albańsku – jak Albańczycy budowali komunizm i jak sie to im (nie) udało
25.01.2011 (wtorek) godz. 18.00
Marcin Szubstarski
Ilirowie – praprzodkowie Albańczyków
oraz
Izabela Żołnowska-Ivanoska
Tajemnicze pochodzenie języka albańskiego
01.02.2011 (wtorek) godz. 18.00
Urtan Mucolli
Turbofolk – kicz, czy też element kultury narodu albańskiego?
oraz
Aleksandra Szopa
Albania – wstęp do zakochania
oraz
Justyna Irla
Kanun Leke Dukagjini – opowieść o albańskim prawie zwyczajowym wczoraj i dziś
27.02.2011 (niedziela) godz. 16.00
Magdalena Kuś
Sztuka albańska – socrealizm i współczesność