POLYGONUM 2 Wystawa Sztuki Twórców Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Od 14 października 2010 w Galerii Miejskiej bwa prezentowana była II Wystawa Sztuki POLYGONUM. Wystawa POLYGONUM ukazuje aktualne trendy i stan sztuki współczesnej, reprezentowanej przez twórców Pomorza i Kujaw.
2010.10.14 – 2010.11.28
Do konkursu zgłoszone zostały prace 53 artystów. Jury w składzie: Marcin Lachowski /Przewodniczący Jury/, Jerzy Brukwicki, Andrzej Maciej Łubowski, zakwalifikowało na wystawę prace 27 artystów i dokonało klasyfikacji prac do trzech nagród zgodnie z regulaminem II Wystawy Sztuki Polygonum.
Wystawa ma charakter pokonkursowy, dotyczy prac artystów działających lub wywodzących się ze środowiska kujawsko-pomorskiego. Jej kształt, wybór dzieł został zaproponowany przez krytyków i artystów na co dzień związanych z innymi ośrodkami. Regulamin konkursu miał charakter otwarty, umożliwiający prezentację wszechstronnego warsztatu twórców i wielobarwnego obrazu sztuki współczesnej. Nie chodziło bowiem o zaprezentowanie zamkniętej formuły artystycznej, czy też ujawnienie określonej idei społecznej czy politycznej, wyrażonej poprzez sztukę. Zgodnie z intencją organizatorów istotniejsze było sięgnięcie do określonego modelu prezentacji, polegającego na konfrontacji rozmaitych postaw twórczych. „Polygonum” wyrażając ideę próby, sprawdzenia, ale i wielokształtności, zakłada możliwość zestawiania różnych propozycji artystycznych, często wcześniej nie pokazywanych prac studyjnych, prezentowanych szerokiej publiczności właśnie poprzez wzajemne odniesienia, porównania, konfrontacje. Założenia wystawy, choć dotyczą środowiska regionu kujawsko-pomorskiego, mają ambicje pokazywania dzieł o charakterze ponadlokalnym, nie odwołującym się do tożsamości szkoły, preferowanego stylu, czy jasno określonej formuły
/Marcin Lachowski, Wielokształtne konfrontacje, Polygonum 2010, fragm. tekstu z katalogu do wystawy/.
Polygonum 2010 to kolejna, interesująca próba zaprezentowania publiczności bydgoskiej Galerii Miejskiej bwa prac z ostatnich lat artystów mieszkających i tworzących w regionie pomorsko-kujawskim. Wybrane dzieła opowiadają o motywacjach i celach ich twórczości, tworzą ciekawą panoramę różnorodnych postaw i koncepcji artystycznych. Stawiają pytania o sens i potrzebę tworzenia, o sposoby widzenia świata, mówią o człowieku. Ich główne przesłania znajdziemy w komentarzach o wartościach i uwarunkowaniach kształtujących współczesne życie społeczne i duchowe, o ludzkim losie i przeznaczeniu, o potrzebie prawdy i wolności
/Jerzy Brukwicki, Polygonum 2010, fragm. tekstu z katalogu do wystawy/.
Wydaje mi się, że formuła konkursu z niezależnym jury zastosowana przy organizacji wystawy sztuki twórców województwa kujawsko-pomorskiego „Polygonum” jest dobrym rozwiązaniem. Podstawową trudnością jest jednak różnorodność ocenianych dzieł. Różnorodność ta wynika z obecnej sytuacji samej sztuki będącej w rozproszeniu i prezentującej wielość indywidualnych narracji. Ciekawym dla mnie doświadczeniem jest to, że pomimo tej różnorodności jury było w zasadzie zgodne przy typowaniu poszczególnych autorów do nagród i wyróżnień.
/Andrzej Maciej Łubowski, Polygonum 2010, fragm. tekstu z katalogu do wystawy/
kurator wystawy: Danuta Pałys
NAGRODY W KONKURSIE POLYGONUM 2
Jury w składzie: Marcin Lachowski /Przewodniczący Jury/, Jerzy Brukwicki, Andrzej Maciej Łubowski, zakwalifikowało na wystawę prace 27 artystów i dokonało klasyfikacji prac do trzech nagród zgodnie z regulaminem II Wystawy Sztuki Polygonum.
Jury II Wystawy Sztuki POLYGONUM w składzie:
Marcin Lachowski /Przewodniczący Jury/
Jerzy Brukwicki /Członek Jury/
Andrzej Maciej Łubowski /Członek Jury/
spośród zakwalifikowanych prac 27 artystów dokonało w dniu 18.05.2010 r. klasyfikacji prac do trzech nagród zgodnie z regulaminem II Wystawy Sztuki POLYGONUM :
1 nagroda: Ireneusz Kopacz Pejzaż miejski I – VII, 2010, collage, 15 x 15 cm
2 nagroda: Viola Kuś, dance, instalacja video, projekcja w 4 kierunkach, 2010
3 nagroda: Iwona Liegmann, Cykl „Raki” szt.3, 2005, obiekt i Cykl „Krasnale” szt.9, 2005, płyta, olej,
oraz dwóch pozaregulaminowych wyróżnień honorowych:
Piotr Kuczma, Bez tytułu i Bez tytułu II, 2008, olej, płótno,
Piotr Tołoczko Katedra, 2009, Instalacja
Jury podkreśla wyrównany poziom prac zakwalifikowanych na II Wystawę Sztuki POLYGONUM.
Jerzy Brukwicki – Jerzy Brukwicki urodził się 17 listopada 1945. Szef warszawskiej Galerii Krytyków Pokaz. W latach 80 współorganizator ruchu kultury niezależnej, współpracownik podziemnych wydawnictw i prasy (NOW-a, Wydawnictwo „Przedświt”, PWA, „Wybór”). Autor ok. dwustu wystaw w kraju i za granicą, m.in. „Czas smutku, czas nadziei”, „Polska Pieta”, „?wiadectwo czasu”, „W drodze. O sensie wędrówki przez życie”, „Wobec zła”, „Dialogi”. Kurator wystaw Magdaleny Abakanowicz, Sytwestra Ambroziaka, Tadeusza Boruty, Romualda Oramusa, Ryszarda Stryjeckiego, Józefa Szajny, Andrzeja Wajdy. Autor tekstów o sztuce i wydarzeniach artystycznych w WIK, „Kaleidoscope”, „Kunstmarkt”, „Polish Culture”, „Rondo Europa”, culture.pl.
Andrzej Maciej Łubowski – Andrzej Maciej Łubowski ur. w 1946 r. Artysta malarz, profesor sztuk plastycznych, animator życia artystycznego, kurator licznych wystaw i sympozjów, od 2008 r. kieruje „Galerią u Jezuitów” w Poznaniu wyrosłą z ruchu kultury niezależnej lat 80. Autor 45 wystaw indywidualnych własnej twórczości, brał udział wielu wystawach zbiorowych. W latach 2000-2006 był prorektorem w Wyższej Szkole Sztuki Stosowanej Schola Posnaniensis. Obecnie jest dziekanem Wydziału Artystycznego Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu Działacz Związku Polskich Artystów Plastyków w którym pełnił wiele funkcji. Obecnie jest prezesem Okręgu Poznańskiego ZPAP.
Marcin Lachowski – ur. 1975, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajmuje się sztuką współczesną i historią krytyki artystycznej. Opublikował książkę Awangarda wobec instytucji. O sposobach prezentacji sztuki w PRL-u. Obecnie zajmuje się zagadnieniem sztuki nowoczesnej w relacji do doświadczeń wojennych. Jest współredaktorem licznych publikacji, m.in. Grupa Zamek. Historia- krytyka – sztuka, Grupa „Zamek”. Konteksty – wspomnienia – archiwalia, Wobec Formy Otwartej Oskara Hansena. Idea – utopia – reinterpretacja. Współpracuje z Lubelskim Towarzystwem Zachęty Sztuki Pięknych oraz Galerią Białą w Lublinie. Kurator wystaw, m.in. Grzegorz Kowalski i Pracownia, Obiekty i projekcje (Lublin, 2008), Siła Sztuki (Lwowski Pałac Sztuki, 2010). Publikował teksty m.in. w „Biuletynie Historii Sztuki”, „Kresach”, „Znaku”, a także w katalogach wystaw.
Patronat honorowy nad wystawą POLYGONUM 2 objął Pan Konstanty Dombrowicz – Prezydent Bydgoszczy.
wystawa dofinansowana przez Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego
2010.10.14 – 2010.11.28