DEKADA – tym pojęciem określającym mijający czas, zatytułowałem swoją wystawę, która podsumowuje ostatnie 10 lat mojej fascynacji fotografią. Wybrane zdjęcia z tego okresu, to zapiski 2 podróży, notatki z wędrówek, jak i niespodziewane ujęcia robione nagle i na gorąco. Kawałki życia, czyli nic specjalnego – zwyczajni ludzie, zwykłe sytuacje i miejsca, a dla mnie radość i święto. Odkrywanie tego, obserwowania i wyławianie z otaczającego mnie świata małych fragmentów rzeczywistości, to moja „przyjemność”, Uchwycenie momentu, krótkiej chwili i zapisanie jej w kadrze, daje mi tę niesamowitą radość. Radość wyłowienia 2 szerokiego planu małego epizodu i nadanie mu nowego istnienia. l właśnie ten krótki błysk, tworzy obrazy, które chcę i pragnę tu przedstawić, podzielić się swymi uczuciami powstającymi podczas patrzenia, podpatrywania i zapisu. Fotografowanie to mój język, moja mowa, wyrażanie emocji i sposób przekazu. Nie zapisuję słów, nie układem zdań, tylko notuję chwile, pokazuję moment i zatrzymuję go na zdjęciach. Chwytam miejsca, w których bylem, ludzi, których widziałem, zapisuję wszystko to co mnie urzekło i zaintrygowało. Tak pod względem formy jak i sytuacji. Nie potrafię też w żaden racjonalny i precyzyjny sposób zdefiniować swej potrzeby „kadrowania” mego świata. Tak jak nie potrafię zdefiniować i określić jednoznacznie swoich zdjęć. Nie ma we mnie żadnej kalkulacji i chęci dostosowania się do konkretnego stylu i kierunku. intuicja i szczerość to jedyne co mną kieruje. Cechy te pozwalają zachować mi prostotę i czystość komponowanego kadru, pozbyć się szczegółów i detali. Cała reszta jest już zabawą i radością z obcowania z zapamiętaną chwilą. Nie muszę niczego ubarwiać i upiększać, „odcinam” tylko niepotrzebne kawałki by zostawić sedno i istotę, która mnie zaciekawiła i urzekła. Przedstawione na wystawie prace, stanowią fragmenty zapisków z ostatnich 10 lat mojej pracy. Są tu fotografie „piękniejsze” w swojej formie, bardzo cieple i „przyjazne” w oglądaniu, są i prace kameralne, proste i surowe w wyrazie. Czarno-białe kwadraty, kadry z ledwie zaznaczonym na nich życiem. To właśnie część mojego życia.
Romuald Fajtanowski – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku – Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa.
Od momentu ukończenia studiów w 1987 roku, pracuje jako projektant w założonym przez siebie Studiu Projektowym. Do tej pory opracował ponad 200 projektów wzorniczych i około 300 kompleksowych opracowań graficznych. Od 2007 roku pracuje również w Zakładzie Wzornictwa Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, prowadząc zajęcia w autorskiej pracowni projektowania specjalistycznego i ogólnego. Produkty, które zaprojektował, wielokrotnie zdobywały Godło TERAZ POLSKA, uzyskały znak „Dobry Wzór” nadany przez instytut Wzornictwa Przemysłowego, zdobywały także złote medale Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Fotografią zajmuje się od wielu lat, łącząc swoją pasję z działalnością zawodową. Uczestniczył w różnych konkursach i przeglądach fotograficznych, gdzie zdobył wiele nagród i wyróżnień. Swoje prace prezentował również na licznych wystawach w kraju i za granicą.
Ważniejsze konkursy i nagrody fotograficzne:
Portfolio 2005 – II edycja – Wydawnictwo FOTO – Warszawa 2005 – NAGRODA GŁÓWNA
Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne – Olsztyn 2005 i 2006 – II miejsce
Międzynarodowy konkurs i wystawa fotografii „W obiektywie” – Kalisz 2006 – GRAND PRIX
Wystawa i konkurs „Wielkopolska 2007” – Poznań 2007 – NAGRODA GŁÓWNA
Wystawa i konkurs „Oblicza Wielkopolski” – Poznań 2007 – I miejsce
Międzynarodowy konkurs i wystawa firmy „Seagate” – Warszawa 2008 – III miejsce
Wystawa i konkurs – Moje Pomorze „Ziemia” – Gdańsk 2008 – l miejsce
XXIII Krajowy Salon Fotografii Artystycznej – Żary 2013 – I miejsce
Zdobywał też nagrody i wyróżnienia w konkursach organizowanych przez takie firmy jak:
Hewlett-Packard, Photoshop, Seagate, Rockwooll, Monsoon.
Kontakt: romuald.f@op.pl
Otwarcie wystawy: 20.01.2015, godz. 18.00