Stanisław Stasiulewicz ur. 1955 roku. Studia i dyplom (1983) na Wydziale Malarstwa Sztalugowego w pracowni prof. Jana Szancenbacha w ASP w Krakowie. Od 1985 r. bierze aktywny udział w życiu artystycznym Bydgoszczy (Galeria Kruchta, Pomyśl o Sztuce, Trytony). Od 1990 r. współpracuje z Galerią Kantorek. W 1990 r. współzałożyciel, wraz z Krzysztofem Gruse i Zbigniewem Zielińskim, grupy artystycznej Szkoła Bydgoska. Od 1993 do 1999 prezes Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Bydgoszczy. W 1994 r. stypendysta Fundacji Pollock Krasner w Nowym Jorku. Autor 36 wystaw indywidualnych. Prace w zbiorach Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. Uhonorowany Złotą Odznaką ZPAP. Cykle prac: „Obrazy Bydgoskie”, „Obrazy Jass-ne”, „Obrazy Piękne”, „Obrazy Nowe”, „deformart”.
W 1959 r. z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuki
w Bydgoszczy powołano do życia Mały Salon Sztuki. W tym miejscu mieściło się biuro ZPAP, działało TPS, a Biuro Wystaw Artystycznych w Bydgoszczy, w latach 1974-1989, organizowało wystawy indywidualne artystów bydgoskich. Od 1990 r. rozpoczęła działalność Galeria Kantorek, czyli Wiesława Dubrowin i Elżbieta Kantorek. W 2008 r. Galeria Kantorek stała się oddziałem (z zachowaniem nazwy) Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Koło się zatoczyło.
Kilka miesięcy temu zaproponowałam Stachowi wystawę na luty 2015 r. Zgodził się stworzy ekspozycję, która będzie swoistą opowieścią o własnej pracy artystycznej i działaniu galerii. Poprosiłam Stacha, bo on związany jest z tym miejscem, w którym pracuję, niemalże od początku.
I jest zawsze. Stał się Przyjacielem Galerii i myślę moim.
A dla mnie luty 2015 jest istotny, ważny. 25 lat temu zmieniłam swoje życie rezygnując z pracy w bydgoskim Muzeum. Na dobre i na złe, otworzyłyśmy z Wiesią prywatną galerię, z nadzieją, że będzie wspaniale. Ale nie wszystkim jest dana sława i pieniądze. Galeria przez 18 lat utrzymywała się przy życiu. Mam satysfakcje, że nie tylko była to galeria komercyjna. Przez ten czas odbyło się ok. 120 wernisaży. Nie jestem w stanie, w tym miejscu, wymienić wszystkich, którzy prezentowali swoje prace w Kantorku. Twórcy i ich dzieła tworzą historię Małego Salonu Sztuki i Galerii Kantorek. Taką publikację przygotowuję jeśli sił mi wystarczy i znajdę wydawcę, ukaże się ona drukiem w przyszłym roku.
Bydgoskie spirel`e … Stacha Stasiulewicza to 68. ekspozycja, którą stworzyłam we współpracy z moimi Koleżankami i Kolegami z Galerii Miejskiej bwa.
Podkreślam, że zawsze były to wystawy artystów z Bydgoszczy i z Bydgoszczą związanych.
Elżbieta Kantorek
Lecimy, lecimy, robimy łuki i spirale… i dalej lecimy, aż do końca tchu.
Zaproszenie Eli, abym zrealizował moją wystawę upamiętniając jej 25.lecie zajmowania
się sztuką, która „grozi śmiercią”, poruszyło moje emocje. Bo przecież jest to nasze wspólne święto.
Wertując archiwa zdjęć i filmików z wystaw, obejrzeliśmy 10.lecie Galerii Kantorek tłum osób czynnie związanych z tą naszą galerią, która była miejscem spotkań i wspólnego dojrzewania w sztuce i zabawie młodej bohemy. Prawie każdy, kto tutaj wystawiał poszedł dalej swoją artystyczną drogą, ale często wracał z nowymi pracami, czy tylko odwiedzinami. Wielu już nie ma, których obecność była tak cenna i niezastąpiona. I dziesiątki artystów-gości przywożących twórczość i klimat swojego miejsca, którzy poznawali Bydgoszcz, naszą sztukę i zaprzyjaźniali się. Powstało wiele konfiguracji, odniesień i aktywności emanujących na inne miejsca w Bydgoszczy.
Działania Eli Kantorek i Wiesi Dubrowin były czymś niezwykłym całkowitym oddaniem dla spraw sztuki, bez względu na finansową koniunkturę, kalkulacje i układy. To nie był sklep.
Tak, siedzimy sobie na ławeczce i ogrzewamy się słoneczkiem z tamtych lat, to nasze słoneczko, nasze lata i nasza sprawa… Nie naszą już sprawą będzie fakt, czy to zostanie docenione w historii Bydgoszczy.
Stanisław Stasiulewicz
Wystawy Stanisława Stasiulewicza indywidualne i zbiorowe w galerii przy ul. Gdańskiej 3
(do września 1990 Al. 1 Maja 3):
1988 Jest więcej niż widać
1990 Grafika Krzysztof Gruse, Stanisław Stasiulewicz, Zbigniew Zieliński
1990 Malarstwo, grafika, tkanina (Leszek Goldyszewicz, Krzysztof Gruse, Danuta Michałowska,
Ewa Pankiewicz, Yach Paszkiewicz, Dorota Podlaska, Stanisław Stasiulewicz, Danuta
Szenfeld, Andrzej Wąsik, Zbigniew Zieliński)
1991 Świetlica (z Krzysztofem Gruse i Zbigniewem Zielińskim)
1991 Dziennik – Wąsik, Szenfeld, Stasiulewicz, Podlaska, Zieliński
1991 Zaczarowany zamek, Dorota Podlaska i Stanisław Stasiulewicz
(po pobycie na międzynarodowym plenerze w Krasiczynie)
1992 Wycinanki
1992 Portret malarstwo, pastel
1996 Obrazy Bydgoskie
2003 Obrazy Jass-ne 20 lat pracy twórczej
2006 Bydgoskie Rogi
2008 Ojczyzno, oddaj życie bohaterom 25 lat pracy twórczej
2008-2011 Kasetka Szkoła Bydgoskiej
otwarcie wystawy: 20.02.2015, godz. 18.00
wystawa czynna do 21.03.2015