Powietrze jest mieszaniną gazów występujących w najniższej części ziemskiej atmosfery stanowiąc jej zewnętrzną powłokę. Mieszaniną różnorodną a jednocześnie warunkiem sine qua non istnienia życia. Prezentuję w Galerii Kantorek swoje symboliczne „powietrze” – mieszaninę kilku cykli fotograficznych, których mianownikiem jest „moja” atmosfera, czyli różne poszukiwania artystyczne związane z materią zapisu fotograficznego, jego ulotności i magii chwili.
Składają się na nie, poza moimi ulubionymi fotografiami „Przybysz”, cztery cykle prac:
„Przez auta szyby”- fotografie wykonane z okien samochodu podczas podróży do Albanii, Macedonii, Rumunii. Doświadczenie drogi jest jak oczyszczenie – lubię to. Jako pasażer mogłem sobie pozwolić na luksus obserwacji zmieniających się krajobrazów, nowych sytuacji, anonimowego życia w świecie, gdzie byłem przez chwilę gościem.
„Home” – zapis intymnej fotografii wykonanej we własnym domu. Projekt „HOME” odnosi się do konkretnego miejsca, z którym całkowicie się utożsamiam, jestem prawdziwy, bezpieczny w wykreowanym przez siebie i najbliższych mikrokosmosie. Dom zbudowany z cudownej prostoty powtarzalności codziennych rytuałów, intymnych znaczeń czytelnych tylko dla wtajemniczonych. Dom wypełniony obecnością lub jej ulotnymi, metafizycznymi śladami. Miejsce pożegnań i radosnych powrotów, odnośnik do wszystkiego co zewnętrzne, zmienne i nietrwałe. Mój Dom.
„Pracownie otwarte” w 2009 roku brałem udział w międzynarodowym projekcie realizowanym wspólnie ze szkockim miastem Perth. Polegał on na upublicznieniu i udostępnieniu procesu twórczego, przedstawieniu pracy artysty niejako „od kuchni”. Swój warsztat pracy pokazałem w Galerii Kantorek, wykonując fotografie zainteresowanym, chętnym osobom. Zdjęcia prezentowane na wystawie są właśnie efektem interakcji fotograf – model, owocem przypadkowego Spotkania.
„?lady czasu” – to powrót do fotografii elementarnej. Wykorzystując kamerę 4×5 i wykonując odbitki metodą stykową, fotografuję nasze miasto. To fotografie, nad którymi obecnie pracuję. To próba ocalenia od niepamięci wspomnień, miejsc i zdarzeń związanych z latami mojego dzieciństwa i wczesnej młodości.
Wojciech Woźniak
Wojciech Woźniak ur. 5 maja 1964 r. w Bydgoszczy. Fotografik i muzyk. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1996 r. fotograf w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W latach 1995-2005 współorganizator Przeglądu Fotografii Bydgoskiej (BWA, Bydgoszcz). Autor kilkunastu wystaw indywidualnych, m.in. „Outside-Inside” (Młyny Rothera, Wyspa Młyńska, Bydgoszcz, 2006) oraz uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych w kraju i na świecie. Ważne cykle prac: „Krótka opowieść o miłości i tęsknocie” (2001), „Ogrody wyobraźni” (2004), „Droga” (1997-2005), „Pamiątki” (2005). i „Przybysz” (obecnie realizowany). Współzałożyciel i basista zespołów muzycznych: Variete i The Cyklist.
2007 – laureat I nagrody na Międzynarodowym Biennale Fotografii Artystycznej, ASP, Lwów
2008 – uhonorowany odznaką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej „Zasłużony dla kultury polskiej”.
2012.06.01 – 2012.06.30