WSPólnie tworzymy przyszłość projektowania! Po raz pierwszy w przestrzeni Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy Wydział Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich zaprezentuje prace studentów trzech kierunków: Wzornictwa, Komunikacji Wizualnej oraz Architektury Wnętrz. To nie tylko wystawa – to spotkanie z kreatywnością, innowacją i odwagą w projektowaniu. Zobacz najciekawsze dyplomy i realizacje śródroczne: projekty graficzne, wizualizacje i animacje ożywiające idee, a także makiety i prototypy, które mogą stać się rozwiązaniami przyszłości. Przyjdź, odkryj i zainspiruj się! Być może to, co zobaczysz, już wkrótce zmieni Twoje otoczenie. Jeśli myślisz o przyszłości w kreatywnych zawodach, to idealna okazja, by poznać możliwości, jakie daje Wydział Sztuk Projektowych PBŚ. Dołącz do nas – Twoja przygoda z projektowaniem może zacząć się tutaj!
WSPólnie. Najciekawsze projekty studenckie Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ
„Wystawa prezentuje wybrane prace studenckie Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich, którego struktury tworzą: architektura wnętrz, komunikacja wizualna i wzornictwo. Przenikanie się i współdziałanie tych dziedzin pozostaje znaczące w kontekście edukacji prowadzonej na Wydziale, mając przełożenie w podejmowaniu odpowiednich działań oraz kształtowaniu powstających projektów. Stają się one wynikiem paralelnych obserwacji na temat współczesnych wyzwań i potrzeb – tych rodzimych i powszechnych, co jednocześnie nadało kształt wspólnej ekspozycji.
Wiele z prac niesie w sobie wrażliwość na potrzebę społecznych zmian, proponując autorskie rozwiązania. Przykład stanowi projekt poświęcony renowacji wnętrza więzienia, którego podstawowym założeniem było przekształcenie i zoptymalizowanie jego przestrzeni. Nie mniej znaczącą intencją pracy pozostaje przełamanie wyobrażenia na temat zakładów karanych i podobnych miejsc, pomagając w zerwaniu z towarzyszącą im stygmatyzacją. Koncepcjami, które również powstały w oparciu o usprawnienie naszego życia oraz poprawę funkcjonowania w codzienności, są rozwiązania wzornicze, często bazujące na tworzeniu prototypów, jak choćby projekt Robo asystenta. Prace te łączą w sobie wysoką praktyczność z oryginalnym i odpowiadającym najnowszym trendom designem. Nie brakuje w nich także nowatorskich wizji, w których wzory mebli i ich konfiguracje zostały oparte o układ ciał niebieskich.
Innowacyjność kreacji staje się również udziałem projektów komunikacji wizualnej, których znaczna część powstała przy użyciu najbardziej współczesnych mediów, jak grafika, fotografia, film i gra. Niektóre z nich służą czystej rozrywce, szeroko cenionej i pożądanej, inne sięgają do tematu ludzkiego zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Pomimo zawartej w przekazie powagi, użyte w nich środki wyrazu nadają im przystępny wydźwięk, który zachęca do interakcji. Dotyczy to także serii plakatów przedstawiających okładki czasopisma The Bydgoszczaner, (stanowiących nawiązanie do popularnego, nowojorskiego tygodnika), o wyraźnym akcencie lokalnym, utrzymanym wśród pozostałych prac. Należą do nich założenia wnętrzarskie, sięgające do nowoczesnych adaptacji historycznej zabudowy w Bydgoszczy oraz rozwiązania uwzględniające naturalny krajobraz miasta. W związku z tym, wśród wizualizacji pozostają widoczne nowe aranżacje wnętrza Opery Nova, kawiarni i kamienic oraz przestrzeni znanych placów miejskich. Znaczącymi wśród projektów, są też te, które wykazują troskę o środowisko i człowieka. Realne propozycje zmian w tym zakresie zastosowano w przypadku mody, biorąc pod uwagę zrównoważony i inkluzywny wymiar prezentowanych ubrań oraz ich dostosowanie do szczególnych potrzeb.
Wybrane i eksponowane na wystawie studenckie projekty Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ, pozwalają na zmianę postrzegania otaczającej nas przestrzeni oraz towarzyszących bądź wypełniających ją obiektów. Niejednokrotnie stanowią one odpowiedź na aktualne, ale i czekające nas wyzwania oraz możliwości. Wiele z nich ma szansę znacząco wpłynąć na rzeczywistość, biorąc pod uwagę widoczne na wystawie realizacje, o określonych motywacjach, które stały u podstaw inspiracji doprowadzając do ich powstania.”
Ewa L. Sobczyk
kuratorzy: dra Ewa Sobczyk i dr Szymon Owsiański
Funkcja | Forma | Przekaz – warsztaty w czasie Europejskiej Nocy Muzeów
17.05.2025, godz.18:00-24:00
Warsztaty „Funkcja | Forma | Przekaz” to przestrzeń do eksploracji i eksperymentowania na styku użytkowości, estetyki i komunikacji. Podczas Nocy Muzeów będziecie mogli spotkać wykładowców Wydziału Sztuk Projektowych PBŚ. Warsztaty mają charakter otwarty, skierowane są do wszystkich zainteresowanych twórczym myśleniem. Dołącz do nas w każdej chwili.
Początek 13.05.2025, godz. 18.00
ul. Gdańska 20
Koniec 08.06.2025