Wystawa prezentuje obiekty wykonane z papieru, autorską metodą charakterystyczną dla twórczości tego artysty. Zobaczymy także realizacje zaprojektowane i zainspirowane myślą o przestrzeni Galerii oraz prace wideo. Główną oś wystawy stanowić będą tytułowe „rekonstrukcje”, a więc ponowne przetworzenia, powroty i odbudowy „wędrujących” form, zakorzenionych w świecie wyobraźni, także tej, sięgającej czasów dzieciństwa. Bliskie prezentowanym pracom są pojęcia takie, jak: mobilność, przesunięcie, ruchomy porządek. Artystyczny namysł Zbigniewa Sałaja dotyka dynamiki i kształtu języka, bada napięcie, jakie rodzi się na styku komunikatu wizualnego i językowego oraz wzajemne oddziaływanie i przekształcanie się tych form.
Zbigniew Sałaj – malarz, twórca obiektów i instalacji. ur. w 1961 r. w Inowrocławiu, Absolwent PLSP w Bydgoszczy, Wydziału Malarstwa krakowskiej ASP. Dyplom uzyskał w Pracowni prof. Jana Szancenbacha w 1986 r. Obecnie zatrudniony jako profesor na macierzystym Wydziale, prowadzi Pracownię Interdyscyplinarną.
Zajmuje się malarstwem sztalugowym, malarskim environment, rysunkiem, obiektami z papieru, obiektami mobilnymi, instalacją, fotografią, sztuką ziemi oraz wideo. Twórca idei obiektów indyferentnych oraz nowej koncepcji istoty ornamentu. Wielowarstwowo malarskim wałkiem pokrywał obrazy i przestrzeń galerii.
Najbardziej znane są, tworzone przez niego oryginalną metodą, statyczne i ruchome obiekty z papieru, a także przedmioty nawiązujące do koncepcji książki artystycznej. Klejone na krawędziach bryty papieru opracowuje w postaci zwartych obiektów bądź utworów amorficznych, przyjmujących formę w zależności od ustawienia i kształtu podłoża. Często powstają przedmioty podatne na manipulowanie ich formą przez dotyk.
Autor ponad 30 wystaw indywidualnych, uczestnik ponad 80 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą, obejmujących pokazy malarstwa, rysunku, obiektów papierowych, mobilnych instalacji, fotografii, akcji plenerowych.
Prace artysty znajdują się w zbiorach: małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu we Fryburgu (Szwajcaria), Muzeum Miasta Aalst (Belgia), Muzeum Książki w Łodzi, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Fundacji im. Konrada Adenauera (Niemcy), Biblioteki Uniwersytetu w Stanford (USA), Biblioteki San Giovanni w Pesaro (Włochy), Musashino Art University Museum & Library w Tokio (Japonia) oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Szwajcarii, Francji, Austrii, Włoszech, Litwie, Usa, Belgii, Hiszpanii, Szwecji, i Wielkiej Brytanii.
Serdecznie zapraszamy na finisaż wystawy, który odbędzie się 15 września o godzinie 15.00. Będzie to okazja, by spotkać się z artystą, poznać bliżej metodę jego autorskiej pracy z materią papieru oraz podjąć wspólne działania warsztatowe, polegające na stworzeniu papierowej konstrukcji przestrzennej. Zapraszamy również do zakupu katalogu, zawierającego fotograficzny zapis wystawy „Rekonstrukcje” oraz refleksję nad nią w formie dwóch tekstów.
kurator – Karolina Pikosz
Wystawie towarzyszy katalog
Początek 04.07.2019, godz. 18.00
ul. Gdańska 20
Koniec 15.09.2019